simple membership - en to ja_JP translation catalogue (285 entries)

en:  Email Settings (Account Upgrade Notification)
ja_JP: メール設定（会員レベルのアップグレードのお知らせ）

en:  The rest of the content is not permitted for your membership level.
ja_JP: これからの先のコンテンツはあなたの会員レベルでは閲覧できません。

en: %s pending
ja_JP: %s 保留中

en: (Access expires on a fixed date)
ja_JP: （指定した日付まで有効）

en: (required)
ja_JP: (必須)

en: (twice, leave empty to retain old password)
ja_JP: (二度入力。同じパスワードを利用する場合は空欄にする。)

en: (twice, required)
ja_JP: (二度入力、必須)

en: Access Duration
ja_JP: 有効期限

en: Access Starts
ja_JP: アクセス開始

en: Access Valid For/Until
ja_JP: アクセス有効期限

en: Access duration must be > 0.
ja_JP: 有効期限の数値を1以上に設定してください。

en: Access starts field is invalid
ja_JP: アクセス開始の項目が無効です。

en: Account Expiry
ja_JP: アカウントの有効期限

en: Account State
ja_JP: アカウントの状態

en: Account Status
ja_JP: アカウントステータス

en: Account has expired.
ja_JP: アカウントが期限切れです。

en: Account is inactive.
ja_JP: アカウントが無効です。

en: Account is pending.
ja_JP: アカウントが保留中です。

en: Account state field is invalid
ja_JP: アカウントの状態の項目が無効です。

en: Active
ja_JP: 有効

en: Add Member
ja_JP: 会員を追加

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Add New Member
ja_JP: 新規会員を追加

en: Add New Membership Level
ja_JP: 古い記事を閲覧可能にする

en: Add-ons
ja_JP: アドオン

en: Addons Settings
ja_JP: アドオン設定

en: Admin Email Address
ja_JP: 管理者のメールアドレス

en: Advanced Settings
ja_JP: 高度な設定

en: All dates
ja_JP: 全ての日付

en: All the membership buttons that you created in the plugin are displayed here.
ja_JP: 全ての作成した会員ボタンはこちらに表示されます。

en: All the payments/transactions of your members are recorded here.
ja_JP: 全てのペイパルの支払い手続きはここに保存されます。

en: Allow Account Deletion
ja_JP: アカウント削除の許可

en: Allow users to delete their accounts.
ja_JP: 会員によるアカウント削除を許可

en: Amount
ja_JP: 量

en: Apply
ja_JP: 適用する

en: Aready taken
ja_JP: すでに取得済みです。

en: Assign free membership level ID
ja_JP: 無料会員のレベルIDを指定

en: Auto Delete Pending Account
ja_JP: 自動で保留中アカウントの削除

en: Available
ja_JP: 有効

en: Billing Amount Each Cycle
ja_JP: 各支払いサイクルの請求金額

en: Billing Cycle
ja_JP: 支払いサイクル

en: Billing Cycle Count
ja_JP: 支払いサイクル数

en: Bulk Actions
ja_JP: 一括操作

en: Button ID
ja_JP: ボタンID

en: Button Image URL
ja_JP: ボタンイメージURL

en: Button Shortcode
ja_JP: ボタンのショートコード

en: Button Title
ja_JP: ボタンのタイトル名

en: Buy Now
ja_JP: 今すぐ購入

en: Category Protection
ja_JP: カテゴリーの限定公開

en: Category protection updated!
ja_JP: 限定カテゴリを更新しました。

en: Check this option to enable debug logging.
ja_JP: デバッグログを有効にする場合はチェック

en: City
ja_JP: 市区町村

en: Click here to complete your paid registration
ja_JP: こちらのリンクをクリックして支払い手続きを完了してください。

en: Click on the following link to complete the registration.
ja_JP: 以下のリンクをクリックして会員登録を完了してください。

en: Company
ja_JP: 法人名

en: Count
ja_JP: 数

en: Country
ja_JP: 国

en: Create a brand new user and add it to this site.
ja_JP: 新規会員を登録し、このサイトに追加する

en: Create new membership level.
ja_JP: 新規会員レベルを作成

en: Date
ja_JP: 日付

en: Date format is not valid.
ja_JP: 日付フォーマットが無効です。

en: Days (Access expires after given number of days)
ja_JP: 日（指定した日数で有効）

en: Default Account Status
ja_JP: デフォルトアカウントステータス

en: Default WordPress Role
ja_JP: WordPressのデフォルトユーザー権限

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete Account
ja_JP: アカウント削除

en: Description
ja_JP: 概要

en: Do you want to protect this content?
ja_JP: このコンテンツを限定公開にしますか？

en: E-mail
ja_JP: メールアドレス

en: Edit Member
ja_JP: 会員を編集

en: Edit Membership Level
ja_JP: 会員レベルを編集

en: Edit Profile Page URL
ja_JP: プロフィールの編集ページURL

en: Edit User
ja_JP: 会員を編集

en: Edit existing member details.
ja_JP: 既存会員の詳細を編集

en: Edit membership level
ja_JP: 会員レベルを編集

en: Edit membership level.
ja_JP: 会員レベルを編集。

en: Email
ja_JP: メールアドレス

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: Email Address:
ja_JP: メールアドレス;

en: Email Body
ja_JP: メールの内容

en: Email Misc. Settings
ja_JP: メール設定

en: Email Settings
ja_JP: メール設定

en: Email Settings (Password Reset)
ja_JP: メール設定（パスワードリセット）

en: Email Settings (Prompt to Complete Registration )
ja_JP: メール設定（登録完了のお知らせ）

en: Email Settings (Registration Complete)
ja_JP: メール設定（登録完了）

en: Email Subject
ja_JP: メールの題名

en: Email address not valid.
ja_JP: メールアドレスが無効です。

en: Email is already used.
ja_JP: メールアドレスがすでに登録済みです。

en: Email is invalid
ja_JP: メールアドレスが無効です。

en: Email is required
ja_JP: メールアドレスが必要です。

en: Enable Expired Account Login
ja_JP: 有効期限切れのアカウントのログインを有効にする

en: Enable Free Membership
ja_JP: 無料会員を有効化

en: Enable More Tag Protection
ja_JP: Moreタグ以下のコンテンツを限定公開

en: Enable Sandbox Testing
ja_JP: ペイパルSandboxテストの有効化

en: Enable this option if you want the admin to receive a notification when a member registers.
ja_JP: 会員登録した場合、管理者が通知を受ける場合は有効にする。

en: Enable this option if you want to do sandbox payment testing.
ja_JP: ペイパルSandboxの決済テストを行う場合は有効にする。

en: Enable/disable registration for free membership level. When you enable this option, make sure to specify a free membership level ID in the field below.
ja_JP: 無料会員レベルの有効化／無効化。この機能を利用するときは、無料会員レベルのIDを入力してください。

en: Enables or disables "more" tag protection in the posts and pages. Anything after the More tag is protected. Anything before the more tag is teaser content.
ja_JP: 投稿やページの「Moreタグ」による限定公開を有効化・無効化する。Moreタグ以降のコンテンツが限定公開されます。

en: Enter the Membership Level ID
ja_JP: 会員レベルIDを入力

en: Enter the email address where you want the admin notification email to be sent to.
ja_JP: 送信したい管理者のメールアドレスを入力してください。

en: Example Content Protection Settings
ja_JP: 限定公開設定の例

en: Excerpt View
ja_JP: 抜粋を表示

en: Expire After
ja_JP: 有効期限

en: Expired
ja_JP: 期限切れ

en: Expiry:
ja_JP: 有効期限;

en: Filter by date
ja_JP: 日付によるフィルタ

en: First Name
ja_JP: お名前（名）

en: First of all, globally protect the category on your site by selecting "General Protection" from the drop-down box below and then select the categories that should be protected from non-logged in users.
ja_JP: まず、ドロップダウンメニューからGeneral Protectionを選び、ログインしていないユーザーに非公開にするカテゴリーを選択します。

en: Fixed Date Expiry
ja_JP: 有効期限を指定

en: For All Pending Registrations
ja_JP: 保留中の全会員

en: Forgot Password
ja_JP: パスワードを忘れた

en: Free Membership Level ID
ja_JP: 無料会員レベルのID

en: From Email Address
ja_JP: 送信元メールアドレス

en: Gender
ja_JP: 性別

en: Gender field is invalid
ja_JP: 性別の項目が無効です。

en: General Settings
ja_JP: 一般設定

en: Generate Code
ja_JP: コードを生成

en: Generate Registration Completion Link
ja_JP: 会員登録完了リンクを生成する

en: Generate a Registration Completion link
ja_JP: 会員登録完了リンクを生成する

en: Generate the "Advanced Variables" Code for your PayPal button
ja_JP: ペイパルお支払いボタンのためのAdvanced Variablesコードを生成する。

en: Hide Adminbar
ja_JP: Adminバーを隠す

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
ja_JP: ヒント: パスワードは7文字以上。より強いパスワードにするために、大文字・小文字を使い、数字や  ! \" ? $ % ^ &amp; ) 等の記号の使用を推奨します。

en: If you have just made a membership payment then your payment is yet to be processed. Please check back in a few minutes. An email will be sent to you with the details shortly.
ja_JP: 会員登録のためのお支払い手続きの処理中です。数分後にもう一度ご確認ください。後ほど詳細についてメールが送付されます。

en: Inactive
ja_JP: 無効

en: Invalid Email Address
ja_JP: メールアドレスが無効です。

en: Invalid Username
ja_JP: ユーザー名が無効です。

en: Invalid membership level
ja_JP: 会員レベルが無効です。

en: Join Us
ja_JP: 会員について

en: Join Us Page URL
ja_JP: 会員登録の案内ページURL

en: Last Accessed From IP
ja_JP: 最終アクセス日時

en: Last Name
ja_JP: お名前（姓）

en: List View
ja_JP: リストを表示

en: Logged Out Successfully.
ja_JP: ログアウトしました。

en: Logged in as
ja_JP: ログイン名:

en: Login
ja_JP: ログイン

en: Login Page URL
ja_JP: ログインページURL

en: Logout
ja_JP: ログアウト

en: Manage Content Production
ja_JP: 限定公開コンテンツを管理

en: Member
ja_JP: 会員

en: Member Login
ja_JP: 会員ログイン

en: Member Profile
ja_JP: 会員のプロフィール

en: Member Since
ja_JP: 会員登録日

en: Member record added successfully.
ja_JP: 会員情報が追加されました。

en: Member since field is invalid
ja_JP: 会員登録日の項目が無効です。

en: Members
ja_JP: 会員

en: Membership
ja_JP: 会員

en: Membership Level
ja_JP: 会員レベル

en: Membership Level Couldn't be found.
ja_JP: 会員レベルが見つかりません。

en: Membership Level Creation Successful.
ja_JP: 会員レベルを作成しました。

en: Membership Level ID
ja_JP: 会員レベルのID

en: Membership Level Name
ja_JP: 会員レベル名

en: Membership Levels
ja_JP: 会員レベル

en: Membership level
ja_JP: 会員レベル

en: Months (Access expires after given number of months)
ja_JP: ヶ月（指定した数の月の間有効）

en: Name
ja_JP: 名前

en: Name contains invalid character
ja_JP: ユーザー名に無効な文字が含まれています。

en: Never
ja_JP: 無し

en: New password has been sent to your email address.
ja_JP: 新しいパスワードがメールアドレス宛てに送信されました。

en: Next
ja_JP: 次へ

en: Next, select an existing membership level from the drop-down box below and then select the categories you want to grant access to (for that particular membership level).
ja_JP: 次にドロップダウンメニューから既存の会員レベルを選択し、その会員レベルのユーザーにのみ公開するカテゴリーを選びます。

en: No Expiry (Access for this level will not expire until cancelled
ja_JP: 無期限（キャンセルしない限り有効）

en: No Expiry (Access for this level will not expire until cancelled)
ja_JP: 無期限（キャンセルしない限り有効）

en: No Member found.
ja_JP: 会員が見つかりませんでした。

en: No items found.
ja_JP: アイテムが見つかりません。

en: No user found with that email address.
ja_JP: メールアドレスに該当するユーザーが見つかりませんでした。

en: Not a Member?
ja_JP: 会員登録はお済みですか？

en: Notify User
ja_JP: 会員に知らせる

en: OR
ja_JP: または

en: Optional Details
ja_JP: オプション詳細

en: Pages Settings
ja_JP: ページ設定

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Password Empty or Invalid.
ja_JP: パスワードが未記入または無効です。

en: Password Reset
ja_JP: パスワードリセット

en: Password Reset Page URL
ja_JP: パスワードリセットページURL

en: Password is required
ja_JP: パスワードが必要です。

en: Password mismatch
ja_JP: パスワードが一致しません。

en: PayPal Buy Now Button Configuration
ja_JP: ペイパルいますぐ購入ボタン
    の設定

en: PayPal Email
ja_JP: ペイパル メールアドレス

en: PayPal Integration Settings
ja_JP: ペイパル統合設定

en: PayPal Subscription Button Configuration
ja_JP: ペイパル定期購読ボタンの設定

en: Payment Amount
ja_JP: お支払い額

en: Payment Button ID
ja_JP: ペイパル支払いボタンID

en: Payment Button Title
ja_JP: ペイパル支払いボタンタイトル

en: Payment Currency
ja_JP: お支払い通貨

en: Payment Settings
ja_JP: 支払い設定

en: Payments
ja_JP: 支払い

en: Pending
ja_JP: 保留中

en: Phone
ja_JP: 電話番号

en: Please
ja_JP: →

en: Please correct the following
ja_JP: 以下の項目をご確認ください。

en: Please correct the following:
ja_JP: 以下の内容を修正してください。

en: Please login again.
ja_JP: ログインしてください。

en: Plugin Documentation
ja_JP: プラグイン資料

en: Profile
ja_JP: プロフィール

en: Profile updated successfully.
ja_JP: プロフィールが更新されました。

en: Profile updated successfully. You will need to re-login since you changed your password.
ja_JP: プロフィールが更新されました。再度ログインが必要です。

en: Re-attempt on Failure
ja_JP: 再試行は失敗しました

en: Register
ja_JP: 登録

en: Registration
ja_JP: 登録

en: Registration Completion Links Will Appear Below:
ja_JP: 登録完了リンクは以下に表示されます;

en: Registration Page URL
ja_JP: 会員登録ページURL

en: Registration Successful.
ja_JP: 登録が完了しました。

en: Remember Me
ja_JP: ログイン状態を保

en: Repeat Password
ja_JP: パスワード再入力

en: Reset Password
ja_JP: パスワードリセッ

en: Return URL
ja_JP: リダイレクトURL

en: Role
ja_JP: 権限

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Save Payment Data
ja_JP: 支払日の保存

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search for a transaction by using email or name
ja_JP: メールアドレス又はユーザー名で支払い手続きを検索する

en: Security check: captcha validation failed.
ja_JP: セキュリティチェック: キャプチャ認証に失敗しました。

en: Select All
ja_JP: 全てを選択

en: Select Page
ja_JP: ページを選択

en: Select Payment Button Type
ja_JP: ペイパル支払いボタンを選択

en: Select bulk action
ja_JP: 一括操作を選択

en: Select how long you want to keep "pending" account.
ja_JP: 保留中のアカウントの期間を選択。

en: Select the default account status for newly registered users. If you want to manually approve the members then you can set the status to "Pending".
ja_JP: 会員登録したユーザーのデフォルトステータスを選択。新規登録の許可を管理者が手動で行う場合は「保留中」を選びます。

en: Select the membership level that can access this content:
ja_JP: このコンテンツを閲覧できる会員レベルを選択してください:

en: Send Email to Member When Added via Admin Dashboard
ja_JP: Adminダッシュボードから会員登録した場合、登録された会員宛てにメールする。

en: Send Notification to Admin
ja_JP: 管理者に知らせる

en: Send Registration Reminder Email too
ja_JP: 会員登録のリマインダーメールも送る。

en: Session Expired.
ja_JP: セッションが期限切れです。

en: Set Status to Active
ja_JP: 有効にする。

en: Set Status to Expired
ja_JP: 期限切れにする。

en: Set Status to Inactive
ja_JP: 無効にする。

en: Set Status to Pending
ja_JP: 保留中にする。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings updated!
ja_JP: 設定を更新しました。

en: Simple Membership Protection options
ja_JP: Simple WP Membership プロテクション オプション

en: Simple Membership::Payments
ja_JP: Simple Membership::支払い

en: Simple WP Membership Protection
ja_JP: Simple WP Membership プロテクション

en: Simple WP Membership::Add-ons
ja_JP: Simple WP Membership::アドオン

en: Simple WP Membership::Categories
ja_JP: Simple WP Membership::カテゴリ

en: Simple WP Membership::Members
ja_JP: Simple WP Membership::会員

en: Simple WP Membership::Membership Levels
ja_JP: Simple WP Membership::会員レベル

en: Simple WP Membership::Settings
ja_JP: Simple WP Membership::設定

en: Some of the simple membership plugin's addon settings and options will be displayed here (if you have them)
ja_JP: アドオンの設定やオプションがここに表示されます。

en: Sorry, Nonce verification failed.
ja_JP: 認証に失敗しました。

en: Sorry, Password didn't match.
ja_JP: パスワードが一致してません。

en: State
ja_JP: 都道府県

en: Street
ja_JP: 番地

en: Strength indicator
ja_JP: 強度メーター

en: Submit
ja_JP: 登録

en: Subscribe Now
ja_JP: 今すぐ定期購読

en: Subscriber ID/Reference
ja_JP: サブスクライバー ID/参照

en: Test & Debug Settings
ja_JP: テスト＆デバッグ設定

en: The selected entry was deleted!
ja_JP: 選択された項目は削除されました。

en: This content can only be viewed by members who joined on or before
ja_JP: このコンテンツを閲覧するにはログインが必要です。

en: This content is not permitted for your membership level.
ja_JP: このコンテンツはあなたの会員レベルでは閲覧できません。

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Transaction ID
ja_JP: トランザクションID

en: Trial Billing Amount
ja_JP: トライアル請求金額

en: Trial Billing Details (Leave empty if you are not offering a trial period)
ja_JP: トライアル請求詳細（もしトライアル期間を設定していなければ空欄にすること）

en: Trial Billing Period
ja_JP: トライアル請求期間

en: Update
ja_JP: 更新

en: Updated Successfully.
ja_JP: 更新されました。

en: User Not Found.
ja_JP: ユーザーが見つかりません。

en: User is not logged in.
ja_JP: ログインしていません。

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Username already exists.
ja_JP: ユーザー名がすでに登録されています。

en: Username contains invalid character
ja_JP: ユーザー名に無効な文字が含まれています。

en: Username is required
ja_JP: ユーザー名が必須です。

en: View Profile
ja_JP: プロフィールを見る。

en: Weeks (Access expires after given number of weeks
ja_JP: 週（指定した数の週の間有効）

en: Weeks (Access expires after given number of weeks)
ja_JP: 週（指定した数の週の間有効）

en: When enabled, expired members will be able to log into the system but won't be able to view any protected content. This allows them to easily renew their account by making another payment.
ja_JP: この機能を有効にした場合、ログインはできるが会員限定コンテンツは閲覧できません。

en: WordPress shows an admin toolbar to the logged in users of the site. Check this box if you want to hide that admin toolbar in the fronend of your site.
ja_JP: ログインした会員にWordPressのadminツールバーが表示されます。Webサイトにツールバーを表示したくない場合はチェックしてください。

en: Wordpress account exists with given email. But given username doesn't match.
ja_JP: 入力したメールアドレスでWordPressアカウント登録済みですが、ユーザー名と一致しません。

en: Wordpress account exists with given username. But given email doesn't match.
ja_JP: 入力したユーザー名でWordPressアカウント登録済みですが、メールアドレスと一致しません。

en: Years (Access expires after given number of years)
ja_JP: 年（指定した数の年の間有効）

en: You are logged in as:
ja_JP: ログイン名:

en: You are not logged in.
ja_JP: ログインしていません。

en: You are not logged-in as a member
ja_JP: 会員としてログインしていません。

en: You can create new payment button for your memberships using this interface.
ja_JP: ペイパル支払いボタンを作成できます。

en: You can edit a payment button using this interface.
ja_JP: ペイパル支払いボタンを編集できます。

en: You can manually generate a registration completion link here and give it to your customer if they have missed the email that was automatically sent out to them after the payment.
ja_JP: 決済後に自動で送られるメールがなんらかの理由で届かなかった場合、登録完了のリンクを手動で生成し、ユーザーに送信できます。

en: You need to login to view the rest of the content.
ja_JP: このコンテンツを閲覧するにはログインが必要です。

en: You need to login to view this content.
ja_JP: このコンテンツを閲覧するにはログインが必要です。

en: Your account has expired. Please renew your account to gain access to this content.
ja_JP: アカウントが期限切れです。アカウントの更新が必要です。

en: Your current password
ja_JP: 現在のパスワード

en: Your membership profile will be updated to reflect the payment.
ja_JP: 会員プロフィールが更新されました。

en: Your profile username:
ja_JP: あなたのユーザー名

en: Zipcode
ja_JP: 郵便番号

en: search
ja_JP: 検索
