Stable (latest release) - en to ja translation catalogue (290 entries)

en: %s ago
ja: %s前

en: %s configuration error found | %s configuration errors found
ja[0]: %s 個の設定エラー

en: %s keys switch panels
ja: %s キーでパネルを切り替えられます

en: (required)
ja: (必須)

en: <code>%1$s</code> property of a <code>WPCF7_ContactForm</code> object is <strong>no longer accessible</strong>. Use <code>%2$s</code> method instead.
ja: <code>WPCF7_ContactForm</code> オブジェクトの <code>%1$s</code> プロパティは<strong>もうアクセスできません</strong>。代わりに <code>%2$s</code> メソッドを使ってください。

en: <strong>Additional Settings</strong> provides a place where you can customize the behavior of this contact form by adding code snippets.
ja: <strong>その他の設定</strong>にはこのコンタクトフォームの動作をカスタマイズするための小コードを追加できます。

en: <strong>Contact Form 7 %1$s requires WordPress %2$s or higher.</strong> Please <a href="%3$s">update WordPress</a> first.
ja: <strong>Contact Form 7 %1$s は WordPress %2$s 以降に対応しています。</strong>まず <a href="%3$s">WordPress を更新</a>してください。

en: <strong>Duplicate</strong> - Clones that contact form. A cloned contact form inherits all content from the original, but has a different ID.
ja: <strong>複製</strong> - そのコンタクトフォームの複製を作成します。複製されたコンタクトフォームは元のコンタクトフォームからすべての内容を継承しますが、ID は違う値になります。

en: <strong>Edit</strong> - Navigates to the editing screen for that contact form. You can also reach that screen by clicking on the contact form title.
ja: <strong>編集</strong> - そのコンタクトフォームの編集画面に移動します。コンタクトフォームのタイトルをクリックすることでも編集画面に移動できます。

en: <strong>Form</strong> is a content of HTML form. You can use arbitrary HTML, which is allowed inside a form element. You can also use Contact Form 7&#8217;s form-tags here.
ja: <strong>フォーム</strong>は HTML フォームの内容です。フォーム要素の内側で利用可能な任意の HTML が利用可能です。また、ここでは Contact Form 7 のフォームタグを使うことができます。

en: <strong>Mail (2)</strong> is an additional mail template that works similar to Mail. Mail (2) is different in that it is sent only when Mail has been sent successfully.
ja: <strong>メール (2)</strong> はメールと同様の働きをする追加のメールテンプレートです。メール (2) はメールが正常に送信された場合にのみ送信されるという点でメールとの違いがあります。

en: <strong>Mail</strong> manages a mail template (headers and message body) that this contact form will send when users submit it. You can use Contact Form 7&#8217;s mail-tags here.
ja: <strong>メール</strong> は、ユーザーがこのコンタクトフォームを送信した時に送られるメール (ヘッダーとメッセージ本文) のテンプレートを管理します。ここでは Contact Form 7 のメールタグを使うことができます。

en: <strong>Title</strong> is the title of a contact form. This title is only used for labeling a contact form, and can be edited.
ja: <strong>タイトル</strong>はそのコンタクトフォームのタイトルです。このタイトルはコンタクトフォームのラベル付けの目的でのみ用いられます。タイトルは編集可能です。

en: A form-tag is a short code enclosed in square brackets used in a form content. A form-tag generally represents an input field, and its components can be separated into four parts: type, name, options, and values. Contact Form 7 supports several types of form-tags including text fields, number fields, date fields, checkboxes, radio buttons, menus, file-uploading fields, CAPTCHAs, and quiz fields.
ja: フォームタグは角括弧で囲まれた短いコードで、フォーム内で使われるものです。一般的にフォームタグは入力項目を表現しており、またその内部構成はタイプ、名前、オプション、値の4つの部分に分けられます。Contact Form 7 はテキスト入力項目、数値入力項目、日付項目、チェックボックス、ラジオボタン、メニュー、ファイルアップロード項目、CAPTCHA、クイズ項目といった様々なタイプのフォームタグをサポートしています。

en: A mail-tag is also a short code enclosed in square brackets that you can use in every Mail and Mail (2) field. A mail-tag represents a user input value through an input field of a corresponding form-tag.
ja: メールタグも角括弧で囲まれた短いコードですが、こちらはメールとメール (2) のフィールドで使われます。メールタグは、それに対応するフォームタグが表す入力項目へのユーザー入力値を表現します。

en: Acceptable file types
ja: 受け入れ可能なファイル形式

en: Acceptance Checkbox
ja: 承諾確認チェックボックス

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New Contact Form
ja: コンタクトフォームを追加

en: Additional Headers
ja: 追加ヘッダー

en: Additional Settings
ja: その他の設定

en: Additional Settings (%d)
ja: その他の設定 (%d)

en: Admin Screen
ja: 管理画面

en: Allow multiple selections
ja: 複数選択を可能にする

en: Any information you provide will not be shared with service providers without your authorization.
ja: あなたが許可しない限り、サービス提供者に対していかなる情報も送信されることはありません。

en: Author
ja: 作成者

en: Available Actions
ja: 可能な操作

en: Checkboxes, Radio Buttons and Menus
ja: チェックボックス、ラジオボタン、メニュー

en: Class attribute
ja: クラス属性

en: Compact
ja: コンパクト

en: Configuration validation completed. An invalid contact form was found. | Configuration validation completed. %s invalid contact forms were found.
ja[0]: 設定検証が完了しました。問題のあるコンタクトフォームが %s 個見つかりました。

en: Configuration validation completed. No invalid contact form was found.
ja: 設定検証が完了しました。問題のあるコンタクトフォームは見つかりませんでした。

en: Configure Keys
ja: キーを設定する

en: Contact
ja: お問い合わせ

en: Contact Form
ja: コンタクトフォーム

en: Contact Form 7 Needs Your Support
ja: Contact Form 7 は支援を必要としています

en: Contact Forms
ja: コンタクトフォーム

en: Contact form %d
ja: コンタクトフォーム %d

en: Contact form created.
ja: コンタクトフォームが作成されました。

en: Contact form deleted.
ja: コンタクトフォームが削除されました。

en: Contact form saved.
ja: コンタクトフォームが保存されました。

en: Copy this shortcode and paste it into your post, page, or text widget content:
ja: このショートコードをコピーして、投稿、固定ページ、またはテキストウィジェットの内容にペーストしてください:

en: Dark
ja: 暗い

en: Date
ja: 日付

en: Date Field
ja: 日付項目

en: Date format that the sender entered is invalid
ja: 入力された日付の形式が正しくない

en: Date is earlier than minimum limit
ja: 日付が最小制約日より小さい

en: Date is later than maximum limit
ja: 日付が最大制約日より大きい

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Delete
ja: 削除

en: Did You Know?
ja: 知ってました ?

en: Dismiss
ja: 非表示にする

en: Docs
ja: 使い方

en: Donate
ja: 寄付する

en: Duplicate
ja: 複製

en: ERROR
ja: エラー

en: Edit
ja: 編集

en: Edit &#8220;%s&#8221;
ja: &#8220;%s&#8221; を編集する

en: Edit Contact Form
ja: コンタクトフォームの編集

en: Edit messages used in the following situations.
ja: 以下の状況で使用されるメッセージを編集します。

en: Email address that the sender entered is invalid
ja: 入力されたメールアドレスの形式が正しくない

en: Enter title here
ja: ここにタイトルを入力

en: Error in deleting.
ja: 削除中にエラーが発生しました。

en: Exclude lines with blank mail-tags from output
ja: 空のメールタグを含む行を出力から除外する

en: FAQ about Configuration Validator
ja: 設定検証についての FAQ

en: Field type
ja: 項目タイプ

en: File Attachments
ja: ファイル添付

en: File Uploading and Attachment
ja: ファイルのアップロードとメール添付

en: File size limit (bytes)
ja: ファイルサイズの上限 (バイト)

en: For more details, see %s.
ja: 詳しくは %s を参照。

en: For more information:
ja: 詳細情報:

en: Form
ja: フォーム

en: Form-tag Generator: %s
ja: フォームタグ生成: %s

en: Form-tags
ja: フォームタグ

en: From
ja: 送信元

en: From: %s
ja: 差出人: %s

en: Generate a form-tag for a date input field. For more details, see %s.
ja: 日付入力項目のフォームタグを生成します。詳しくは%sを参照。

en: Generate a form-tag for a drop-down menu. For more details, see %s.
ja: ドロップダウンメニューのためのフォームタグを生成します。詳しくは%sを参照。

en: Generate a form-tag for a field for numeric value input. For more details, see %s.
ja: 数値入力項目のためのフォームタグを生成します。詳しくは%sを参照。

en: Generate a form-tag for a file uploading field. For more details, see %s.
ja: ファイルアップロード項目のためのフォームタグを生成します。詳しくは%sを参照。

en: Generate a form-tag for a group of checkboxes. For more details, see %s.
ja: 一連のチェックボックスのためのフォームタグを生成します。詳しくは%sを参照。

en: Generate a form-tag for a group of radio buttons. For more details, see %s.
ja: 一連のラジオボタンのためのフォームタグを生成します。詳しくは%sを参照。

en: Generate a form-tag for a multi-line text input field. For more details, see %s.
ja: 複数行のテキスト入力項目のためのフォームタグを生成します。詳しくは%sを参照。

en: Generate a form-tag for a question-answer pair. For more details, see %s.
ja: クイズと回答の項目のためのフォームタグを生成します。詳しくは%sを参照。

en: Generate a form-tag for a reCAPTCHA widget. For more details, see %s.
ja: reCAPTCHA ウィジェットのフォームタグを生成します。詳しくは %s を参照。

en: Generate a form-tag for a single-line URL input field. For more details, see %s.
ja: 単一行の URL 入力項目のためのフォームタグを生成します。詳しくは%sを参照。

en: Generate a form-tag for a single-line email address input field. For more details, see %s.
ja: 単一行のメールアドレス入力項目のためのフォームタグを生成します。詳しくは%sを参照。

en: Generate a form-tag for a single-line plain text input field. For more details, see %s.
ja: 単一行のプレーンテキスト入力項目のためのフォームタグを生成します。詳しくは%sを参照。

en: Generate a form-tag for a single-line telephone number input field. For more details, see %s.
ja: 単一行の電話番号入力項目のためのフォームタグを生成します。詳しくは%sを参照。

en: Generate a form-tag for a submit button. For more details, see %s.
ja: 送信ボタンのためのフォームタグを生成します。詳しくは%sを参照。

en: Generate a form-tag for an acceptance checkbox. For more details, see %s.
ja: 承諾確認チェックボックスのフォームタグを生成します。詳しくは%sを参照。

en: Generate form-tags for a CAPTCHA image and corresponding response input field. For more details, see %s.
ja: CAPTCHA 画像とそれに対応する回答入力項目のためのフォームタグを生成します。詳しくは%sを参照。

en: Get Started
ja: はじめに

en: Getting Started with Contact Form 7
ja: Contact Form 7 の基本的な使い方

en: HTML tags are not allowed in a message.
ja: メッセージの中で HTML タグを使うことはできません。

en: Hovering over a row in the contact forms list will display action links that allow you to manage your contact form. You can perform the following actions:
ja: コンタクトフォーム一覧の行をマウスオーバーすると、コンタクトフォーム管理のための実行可能な操作へのリンクが表示されます。以下の操作が可能です:

en: How Tags Work
ja: タグの使い方

en: Id attribute
ja: ID 属性

en: Image settings
ja: 画像の設定

en: In <strong>Messages</strong>, you can edit various types of messages used for this contact form. These messages are relatively short messages, like a validation error message you see when you leave a required field blank.
ja: <strong>メッセージ</strong>では、このコンタクトフォームで使われる様々なタイプのメッセージを編集できます。これらのメッセージは、例えば必須項目が入力されていない場合に表示される検証エラーメッセージのような、比較的短いものです。

en: In the following fields, you can use these mail-tags:
ja: 以下の項目にて、これらのメールタグを利用できます:

en: Information
ja: インフォメーション

en: Input field settings
ja: 入力項目の設定

en: Insert Tag
ja: タグを挿入

en: Insert a blank item as the first option
ja: 空の項目を先頭に挿入する

en: Integration
ja: インテグレーション

en: Integration with Other Services
ja: 他のサービスとのインテグレーション

en: Invalid key values.
ja: 不正なキー値。

en: It is hard to continue development and support for this plugin without contributions from users like you. If you enjoy using Contact Form 7 and find it useful, please consider making a donation.
ja: ユーザーからの支援がなければ、このプラグインの開発とサポートを続けていくことができません。Contact Form 7 があなたのお役に立っているなら、この機会にぜひいくらかの寄付をご検討ください。

en: Just another contact form plugin. Simple but flexible.
ja: お問い合わせフォームプラグイン。シンプル、でも柔軟。

en: Label
ja: ラベル

en: Light
ja: 明るい

en: Mail
ja: メール

en: Mail (2)
ja: メール (2)

en: Mail (2) is an additional mail template often used as an autoresponder.
ja: メール (2) は追加のメールテンプレートで、自動返信メールによく使われます。

en: Mail-tags
ja: メールタグ

en: Make checkboxes exclusive
ja: チェックボックスを排他化する

en: Make this checkbox checked by default
ja: このチェックボックスをデフォルトでチェックされた状態にする

en: Make this work inversely
ja: これの挙動を反対にする

en: Max
ja: 上限

en: Message Body
ja: メッセージ本文

en: Message Body:
ja: メッセージ本文:

en: Messages
ja: メッセージ

en: Min
ja: 下限

en: Misconfiguration leads to mail delivery failure or other troubles. Validate your contact forms now.
ja: 間違った設定があるとメール配送の失敗やその他のトラブルにつながります。コンタクトフォームの設定を検証しましょう。

en: Multiple form controls are placed inside a single label element.
ja: label 要素の内容に複数の入力項目が含まれています。

en: Name
ja: 名前

en: Normal
ja: ノーマル

en: Number Fields
ja: 数値入力項目

en: Number format that the sender entered is invalid
ja: 入力された数値の形式が正しくない

en: Number is larger than maximum limit
ja: 数値が最大制約値より大きい

en: Number is smaller than minimum limit
ja: 数値が最小制約値より小さい

en: On this screen, you can edit a contact form. A contact form is comprised of the following components:
ja: この画面ではコンタクトフォームを編集できます。コンタクトフォームは以下の要素から構成されます:

en: On this screen, you can manage contact forms provided by Contact Form 7. You can manage an unlimited number of contact forms. Each contact form has a unique ID and Contact Form 7 shortcode ([contact-form-7 ...]). To insert a contact form into a post or a text widget, insert the shortcode into the target.
ja: この画面では Contact Form 7 の提供するコンタクトフォームの管理ができます。管理できるコンタクトフォームの数に上限はありません。それぞれのコンタクトフォームは固有の ID と Contact Form 7 のショートコード ([contact-form-7 ...]) を持ちます。投稿やテキストウィジェットにコンタクトフォームを挿入するには、ショートコードを対象に挿入します。

en: On this screen, you can manage services that are available through Contact Form 7. Using API will allow you to collaborate with any services that are available.
ja: この画面では Contact Form 7 を通じて利用できるサービスを管理できます。API の利用によりそれらのサービスとの連携が可能になります。

en: One option per line.
ja: 一行に一オプションを入力。

en: One or more fields have an error. Please check and try again.
ja: 入力内容に問題があります。確認して再度お試しください。

en: One pipe-separated question-answer pair (e.g. The capital of Brazil?|Rio) per line.
ja: 一行に一対の、パイプで区切られたクイズと回答 (例: ブラジルの首都は?|リオ) を入力。

en: Options
ja: オプション

en: Overview
ja: 概要

en: Please verify that you are not a robot.
ja: あなたがロボットではないことを証明してください。

en: Put a label first, a checkbox last
ja: ラベルを前に、チェックボックスを後に配置する

en: Questions and answers
ja: クイズと回答

en: Quiz
ja: クイズ

en: Range
ja: 範囲

en: Required field
ja: 必須項目

en: Reset Keys
ja: キーをリセットする

en: Save
ja: 保存

en: Save Messages with Flamingo
ja: Flamingo でメッセージを保存する

en: Search Contact Forms
ja: コンタクトフォームの検索

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
ja: &#8220;%s&#8221; の検索結果

en: Secret Key
ja: シークレットキー

en: Selectable Recipient with Pipes
ja: パイプを使って送信先を選択可能に

en: Send
ja: 送信

en: Sender doesn't enter the correct answer to the quiz
ja: クイズに対する正しい答えが入力されなかった

en: Sender's message failed to send
ja: メッセージの送信に失敗した

en: Sender's message was sent successfully
ja: メッセージが正常に送信された

en: Sending ...
ja: 送信中 ...

en: Setting Up Mail
ja: メールのセットアップ

en: Settings
ja: 設定

en: Settings saved.
ja: 設定を保存しました。

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Site Key
ja: サイトキー

en: Size
ja: サイズ

en: Slider
ja: スライダー

en: Spam Filtering with Akismet
ja: Akismet によるスパムフィルタリング

en: Spinbox
ja: スピンボックス

en: Status
ja: ステータス

en: Subject
ja: 題名

en: Subject: %s
ja: 題名: %s

en: Submission was referred to as spam
ja: 送信がスパムと見なされた

en: Submit Button
ja: 送信ボタン

en: Support
ja: サポート

en: Telephone number that the sender entered is invalid
ja: 入力された電話番号の形式が正しくない

en: Text Fields
ja: テキスト項目

en: Thank you for your message. It has been sent.
ja: ありがとうございます。メッセージは送信されました。

en: The %name% field value is invalid.
ja: %name% 項目の値が正しくありません。

en: The URL is invalid.
ja: URL に間違いがあります。

en: The answer to the quiz is incorrect.
ja: クイズの答えが正しくありません。

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ja: このページから離れると変更した内容が失われます。

en: The code that sender entered does not match the CAPTCHA
ja: 入力されたコードが CAPTCHA に適合していない

en: The date format is incorrect.
ja: 日付の形式が正しくありません。

en: The date is after the latest one allowed.
ja: 選択された日付は遅すぎます。

en: The date is before the earliest one allowed.
ja: 選択された日付は早すぎます。

en: The e-mail address entered is invalid.
ja: 入力されたメールアドレスに間違いがあります。

en: The field is required.
ja: 必須項目に入力してください。

en: The field is too long.
ja: 入力されたテキストが長すぎます。

en: The field is too short.
ja: 入力されたテキストが短すぎます。

en: The file is too big.
ja: ファイルが大きすぎます。

en: The number format is invalid.
ja: 数値の形式に間違いがあります。

en: The number is larger than the maximum allowed.
ja: 数値が最大許容値を超えています。

en: The number is smaller than the minimum allowed.
ja: 入力された数値が小さすぎます。

en: The telephone number is invalid.
ja: 電話番号に間違いがあります。

en: Theme
ja: テーマ

en: There are also special mail-tags that have specific names, but don&#8217;t have corresponding form-tags. They are used to represent meta information of form submissions like the submitter&#8217;s IP address or the URL of the page.
ja: 特定の名前が与えられ、フォームタグとの対応関係を持たない特別なメールタグも存在します。それらはフォーム送信に関係するメタ情報を表現するのに用いられ、例えば送信者の IP アドレスや送信元ページの URL などが含まれます。

en: There are terms that the sender must accept
ja: 承諾が必要な項目が承諾されていない

en: There is a field that the sender must fill in
ja: 入力必須の項目が入力されていない

en: There is a field with input that is longer than the maximum allowed length
ja: ユーザー入力が最大許容文字数を超える項目がある

en: There is a field with input that is shorter than the minimum allowed length
ja: ユーザー入力が最小許容文字数に満たない項目がある

en: There was an error trying to send your message. Please try again later.
ja: メッセージの送信に失敗しました。後でまたお試しください。

en: There was an error uploading the file.
ja: ファイルのアップロード中にエラーが発生しました。

en: There was an unknown error uploading the file.
ja: ファイルのアップロード時に不明なエラーが発生しました。

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the necessary libraries (GD and FreeType) are not available on your server.
ja: このコンタクトフォームは CAPTCHA の項目を含んでいますが、お使いのサーバーでは必要なライブラリ (GD および FreeType) が利用可能でありません。

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
ja: このコンタクトフォームは CAPTCHA の項目を含んでいますが、そのファイルのための一時フォルダ (%s) が存在しないか、あるいは書き込み可能ではありません。このフォルダを手動で作成するか、パーミッションの変更を行うと解決できるでしょう。

en: This contact form contains file uploading fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
ja: このコンタクトフォームはファイルアップロード項目を含んでいますが、そのファイルのための一時フォルダ (%s) が存在しないか、あるいは書き込み可能ではありません。このフォルダを手動で作成するか、パーミッションの変更を行うと解決できるでしょう。

en: This e-mail was sent from a contact form on %1$s (%2$s)
ja: このメールは %1$s (%2$s) のお問い合わせフォームから送信されました

en: This email address does not belong to the same domain as the site.
ja: このメールアドレスはサイトと同じドメインには属していません。

en: This field can be empty depending on user input.
ja: この項目はユーザーの入力内容によっては空白になり得ます。

en: This field has syntax errors.
ja: この項目には構文エラーがあります。

en: This field requires author's URL
ja: 送信者の URL の入力を要求する項目

en: This field requires author's email address
ja: 送信者のメールアドレスの入力を要求する項目

en: This field requires author's name
ja: 送信者の名前の入力を要求する項目

en: Title
ja: タイトル

en: To
ja: 送信先

en: To attach the file uploaded through this field to mail, you need to insert the corresponding mail-tag (%s) into the File Attachments field on the Mail tab.
ja: この項目からアップロードされたファイルをメールに添付するには、対応するメールタグ (%s) をメールタブ上にあるファイル添付項目に挿入する必要があります。

en: To use CAPTCHA, you first need to install and activate %s plugin.
ja: CAPTCHA を使うには、まず %s プラグインをインストールし有効化する必要があります。

en: To use CAPTCHA, you need <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> plugin installed.
ja: CAPTCHA を使うには <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> プラグインのインストールが必要です。

en: To use reCAPTCHA, first you need to install an API key pair. For more details, see %s.
ja: reCAPTCHA を使うには、まず API キーペアの設定が必要です。詳しくは %s を参照してください。

en: To use reCAPTCHA, you need to install an API key pair.
ja: reCAPTCHA を使うには API キーペアの設定が必要です。

en: To use the value input through this field in a mail field, you need to insert the corresponding mail-tag (%s) into the field on the Mail tab.
ja: この項目に入力された値をメールの項目で使用するには、対応するメールタグ (%s) をメールタブ上の項目に挿入する必要があります。

en: Tracking with Google Analytics
ja: Google Analytics でトラッキングする

en: URL that the sender entered is invalid
ja: 入力された URL の形式が正しくない

en: Untitled
ja: 無題

en: Uploaded file is not allowed for file type
ja: アップロードされたファイルが許可されたファイル形式に適合しない

en: Uploaded file is too large
ja: アップロードされたファイルが大きすぎる

en: Uploading a file fails for PHP error
ja: ファイルのアップロードが PHP のエラーにより失敗している

en: Uploading a file fails for any reason
ja: ファイルのアップロードが何らかの理由により失敗している

en: Use HTML content type
ja: HTML 形式のメールを使用する

en: Use Mail (2)
ja: メール (2) を使用

en: Use this text as the placeholder of the field
ja: このテキストを項目のプレースホルダーとして使用する

en: Validate %s Contact Form Now | Validate %s Contact Forms Now
ja[0]: %s 個のコンタクトフォームを検証する

en: Validate Configuration
ja: 設定検証

en: Validate Contact Form 7 Configuration
ja: Contact Form 7 の設定を検証する

en: Validation errors occurred
ja: 入力内容に不備が見つかった

en: While form-tags have a comparatively complex syntax, you don&#8217;t need to know the syntax to add form-tags because you can use the straightforward tag generator (<strong>Generate Tag</strong> button on this screen).
ja: フォームタグの構文は比較的複雑なものですが、フォームタグを追加するためにそれらを覚える必要はありません。タグジェネレーター (この画面にある「タグの作成」ボタン) を使って簡単にフォームタグを作成できます。

en: Wrap each item with label element
ja: 個々の項目を label 要素で囲む

en: Y/m/d
ja: Y年n月j日

en: Y/m/d g:i:s A
ja: Y年n月j日 g:i:s a

en: You are about to delete this contact form.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ja: このコンタクトフォームを削除しようとしています。
      'キャンセル' で中止、 'OK' で削除します。

en: You are not allowed to delete this item.
ja: この項目を削除する権限がありません。

en: You are not allowed to edit this contact form.
ja: このコンタクトフォームを編集する権限がありません。

en: You are not allowed to edit this item.
ja: この項目の編集は許可されていません。

en: You are not allowed to upload files of this type.
ja: この形式のファイルはアップロードできません。

en: You are not allowed to validate configuration.
ja: 設定検証を行う権限がありません。

en: You can add customization code snippets here. For details, see %s.
ja: カスタマイズのためのコードをここに追加できます。詳しくは%sを参照。

en: You can also use this old-style shortcode:
ja: この旧式のショートコードも利用できます:

en: You may need to first sign up for an account with the service that you plan to use. When you do so, you would need to authorize Contact Form 7 to access the service with your account.
ja: サービスの利用に先立って、それらのサービスでのアカウント登録が必要になります。また、Contact Form 7 があなたのアカウントでサービスにアクセスすることの許可が求められるでしょう。

en: You must accept the terms and conditions before sending your message.
ja: メッセージを送信する前に承諾確認が必要です。

en: Your Email
ja: メールアドレス

en: Your Message
ja: メッセージ本文

en: Your Name
ja: お名前

en: Your entered code is incorrect.
ja: 入力されたコードが正しくありません。

en: acceptance
ja: 承諾確認

en: checkboxes
ja: チェックボックス

en: date
ja: 日付

en: drop-down menu
ja: ドロップダウンメニュー

en: email
ja: メールアドレス

en: file
ja: ファイル

en: http://contactform7.com/
ja: http://contactform7.com/ja/

en: http://contactform7.com/acceptance-checkbox/
ja: http://contactform7.com/ja/acceptance-checkbox/

en: http://contactform7.com/additional-settings/
ja: http://contactform7.com/ja/additional-settings/

en: http://contactform7.com/admin-screen/
ja: http://contactform7.com/ja/admin-screen/

en: http://contactform7.com/captcha/
ja: http://contactform7.com/ja/captcha/

en: http://contactform7.com/checkboxes-radio-buttons-and-menus/
ja: http://contactform7.com/ja/checkboxes-radio-buttons-and-menus/

en: http://contactform7.com/date-field/
ja: http://contactform7.com/ja/date-field/

en: http://contactform7.com/docs/
ja: http://contactform7.com/ja/docs/

en: http://contactform7.com/donate/
ja: http://contactform7.com/ja/donate/

en: http://contactform7.com/faq/
ja: http://contactform7.com/ja/faq/

en: http://contactform7.com/file-uploading-and-attachment/
ja: http://contactform7.com/ja/file-uploading-and-attachment/

en: http://contactform7.com/getting-started-with-contact-form-7/
ja: http://contactform7.com/ja/getting-started-with-contact-form-7/

en: http://contactform7.com/number-fields/
ja: http://contactform7.com/ja/number-fields/

en: http://contactform7.com/quiz/
ja: http://contactform7.com/ja/quiz/

en: http://contactform7.com/recaptcha/
ja: http://contactform7.com/ja/recaptcha/

en: http://contactform7.com/save-submitted-messages-with-flamingo/
ja: http://contactform7.com/ja/save-submitted-messages-with-flamingo/

en: http://contactform7.com/selectable-recipient-with-pipes/
ja: http://contactform7.com/ja/selectable-recipient-with-pipes/

en: http://contactform7.com/setting-up-mail/
ja: http://contactform7.com/ja/setting-up-mail/

en: http://contactform7.com/spam-filtering-with-akismet/
ja: http://contactform7.com/ja/spam-filtering-with-akismet/

en: http://contactform7.com/submit-button/
ja: http://contactform7.com/ja/submit-button/

en: http://contactform7.com/support/
ja: http://contactform7.com/ja/support/

en: http://contactform7.com/tag-syntax/
ja: http://contactform7.com/ja/tag-syntax/

en: http://contactform7.com/text-fields/
ja: http://contactform7.com/ja/text-fields/

en: http://contactform7.com/tracking-form-submissions-with-google-analytics/
ja: http://contactform7.com/ja/tracking-form-submissions-with-google-analytics/

en: number
ja: 数値

en: quiz
ja: クイズ

en: radio buttons
ja: ラジオボタン

en: reCAPTCHA is a free service to protect your website from spam and abuse.
ja: reCAPTCHA はあなたのウェブサイトをスパムや不正利用から守る無料のサービスです。

en: submit
ja: 送信ボタン

en: tel
ja: 電話番号

en: text
ja: テキスト

en: text area
ja: テキストエリア
