Stable (latest release) - en to ja translation catalogue (1799 entries)

en:  Friendship could not be requested.
ja: 友達申請は送信されませんでした。

en:  matching tag "%s"
ja: 「%s」タグに一致するもの

en: "Delete" allows you to delete a pending account from your site. You will be asked to confirm this deletion.
ja: 「削除」を使って承認待ちアカウントをサイトから削除できます。削除する前に確認を求められます。

en: "Email" takes you to the confirmation screen before being able to send the activation link to the desired pending account. You can only send the activation email once per day.
ja: ご希望の承認待ちアカウントへ有効化リンクを送ることができるようになる前に「メール」から承認画面へ移動できます。有効化メールを送れるのは一日につき一回だけです。

en: % Comments &#187;
ja: %通のコメント &#187;

en: %1$d new membership requests for the group "%2$s"
ja: 「%2$s」グループヘの参加申請%1$d件

en: %1$s <span>in %2$s</span>
ja: %1$s <span>(%2$s)</span>

en: %1$s and %2$s are now friends
ja: %1$s さんと %2$s さんが友達になりました

en: %1$s at %2$s
ja: %1$s %2$s

en: %1$s changed the description of the group %2$s from "%3$s" to "%4$s"
ja: %1$s さんがグループ「%2$s」の説明を「%3$s」から「%4$s」に変更しました

en: %1$s changed the name and description of the group %2$s
ja: %1$s さんがグループ「%2$s」の名称と説明を変更しました

en: %1$s changed the name of the group %2$s from "%3$s" to "%4$s"
ja: %1$s さんがグループ「%2$s」の名称を「%3$s」から「%4$s」に変更しました

en: %1$s commented on the post, %2$s
ja: %1$s さんが投稿「%2$s」にコメントしました。

en: %1$s commented on the post, %2$s, on the site %3$s
ja: %1$s さんがサイト「%3$s」の投稿「%2$s」にコメントしました。

en: %1$s created the group %2$s
ja: %1$s が %2$s グループを作成しました。

en: %1$s edited the forum topic %2$s in the group %3$s
ja: %1$sさんがが「%3$s」グループでフォーラムトピック「%2$s」を編集しました。

en: %1$s joined the group %2$s
ja: %1$s が「%2$s」グループに参加しました

en: %1$s mentioned you
ja: %1$s さんがあなたについて話しました

en: %1$s mentioned you in the group "%2$s"
ja: %1$s さんが「%2$s」グループであなたについて話しました

en: %1$s mentioned you in the group "%2$s":
    
    "%3$s"
    
    To view and respond to the message, log in and visit: %4$s
    
    ---------------------
ja: %1$s さんがグループ「%2$s」であなたについて話しました:
    
    「%3$s」
    
    メッセージを表示・返信するには、ログインして以下にアクセスしてください: %4$s
    
    ---------------------

en: %1$s no longer accepts arguments. See the inline documentation at %2$s for more details.
ja: %1$s には引数を指定できなくなりました。詳しくは %2$s のインラインドキュメンテーションを参照してください。

en: %1$s posted an update in the group %2$s
ja: %1$s が「%2$s」グループに投稿しました。

en: %1$s replied to the forum topic %2$s in the group %3$s
ja: %1$s さんがあなたの「%3$s」グループのフォーラムトピック「%2$s」に返信しました。

en: %1$s said %2$s:
ja: %1$s の発言 (%2$s):

en: %1$s started the forum topic %2$s in the group %3$s
ja: %1$s さんが「%3$s」グループで「%2$s」というトピックを立てました。

en: %1$s updated details for the group %2$s
ja: %1$s さんがグループ「%2$s」の詳細を更新しました

en: %1$s wrote a new post, %2$s
ja: %1$s さんが新しい投稿「%2$s」を公開しました。

en: %1$s wrote a new post, %2$s, on the site %3$s
ja: %1$s さんがサイト「%3$s」で新しい投稿「%2$s」を公開しました。

en: %1$s | %2$s | Activity
ja: %1$s | %2$s | アクティビティ

en: %1$s | %2$s | Favorites
ja: %1$s | %2$s | お気に入り

en: %1$s | %2$s | Friends Activity
ja: %1$s | %2$s | 友達のアクティビティ

en: %1$s | %2$s | Group Activity
ja: %1$s | %2$s | グループのアクティビティ

en: %1$s | %2$s | Mentions
ja: %1$s | %2$s | メンション

en: %d accepted group membership requests
ja: メンバー参加申請を%d件承認

en: %d friend
ja: 友達%d人

en: %d friends
ja: 友達%d人

en: %d friends accepted your friendship requests
ja: %d人が友達申請を承認しました

en: %d group | %d groups
ja[0]: %dグループ

en: %d post
ja: 投稿%d件

en: %d posts
ja: %d件の投稿

en: %d rejected group membership requests
ja: メンバー参加申請を%d件拒否

en: %d topic
ja: トピック%d件

en: %d topics
ja: %d件のトピック

en: %d unread | %d unread
ja[0]: 未読%d件

en: %s Directory
ja: %s 案内

en: %s Recipients
ja: 受信者%s人

en: %s accepted your friendship request
ja: %s さんがあなたの友達申請を承認しました

en: %s activity item has been permanently deleted. | %s activity items have been permanently deleted.
ja[0]: %s件のアクティビティ項目を完全に削除しました。

en: %s activity item has been successfully spammed. | %s activity items have been successfully spammed.
ja[0]: %s件のアクティビティ項目をスパムとしてマークしました。

en: %s activity item has been successfully unspammed. | %s activity items have been successfully unspammed.
ja[0]: %s件のアクティビティ項目のスパム判定を解除しました。

en: %s ago
ja: %s前

en: %s became a registered member
ja: %s は登録ユーザーになりました

en: %s changed their profile picture
ja: %s さんがプロフィール写真を変更しました

en: %s created the site %s
ja: %s さんがサイト「%s」を作成しました

en: %s day | %s days
ja[0]: %s日

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
ja: %s は、ブラウザ上からマルチファイルアップローダーを使う際のアップロードサイズ上限を超えています。

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
ja: %s は、このサイトのアップロードサイズ上限を超えています。

en: %s friend | %s friends
ja[0]: %s人の友達

en: %s group | %s groups
ja[0]: %sグループ

en: %s group has been permanently deleted. | %s groups have been permanently deleted.
ja[0]: %s件のグループを完全に削除しました。

en: %s has been deleted from the system.
ja: %s はシステムから削除されました。

en: %s has been marked as a spammer. All BuddyPress data associated with the user has been removed
ja: %s をスパマーとしてマークしました。このユーザーに関連付けられていた BuddyPress データをすべて削除しました。

en: %s has previously requested to join this group. Sending an invitation will automatically add the member to the group.
ja: %s さんは以前にこのグループへの参加をリクエストしています。 招待を送るとグループのメンバーとして自動的に追加されます。

en: %s hasn't created any friend connections yet.
ja: %s さんはまだ誰とも交友関係がありません。

en: %s hour | %s hours
ja[0]: %s時間

en: %s is a required component
ja: %s は必須コンポーネントです

en: %s member | %s members
ja[0]: メンバー%s人

en: %s message was successfully starred | %s messages were successfully starred
ja[0]: %s件のメッセージにスターをつけました

en: %s message was successfully unstarred | %s messages were successfully unstarred
ja[0]: %s件のメッセージのスターを解除しました

en: %s minute | %s minutes
ja[0]: %s分

en: %s month | %s months
ja[0]: %sか月

en: %s posted a new activity comment
ja: %s が新しいアクティビティコメントを投稿しました

en: %s posted an update
ja: %s が更新を投稿

en: %s recipients
ja: 受信者%s人

en: %s related activity | %s related activities
ja[0]: %s 関連のアクティビティ

en: %s reported this activity as not spam
ja: %s がこのコメントを非スパムと判断

en: %s reported this activity as spam
ja: %s がこのアクティビティをスパムとして報告しました

en: %s requests group membership
ja: %s がグループへの参加を要求しています。

en: %s require at least one option.
ja: %s は最低1つ以上のオプションが必須です。

en: %s second | %s seconds
ja[0]: %s秒

en: %s sent you a new private message
ja: %s さんがあなたに新しいプライベートメッセージを送信しました

en: %s site | %s sites
ja[0]: %sサイト

en: %s was successfully deleted.
ja: %s を削除しました。

en: %s week | %s weeks
ja[0]: %s週

en: %s year | %s years
ja[0]: %s年

en: %s | Site-Wide Activity
ja: %s | サイト全体のアクティビティ

en: %s's Friends
ja: %s の友達

en: %s's Profile
ja: %s のプロフィール

en: %s's Recent Comments
ja: %s の最新コメント

en: %s's Recent Posts
ja: %s の最新投稿

en: %s's Sites
ja: %s のサイト

en: %s's profile was updated
ja: %s さんのプロフィールが更新されました。

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
ja: &#8220;%s&#8221; のアップロードに失敗しました。

en: &#x1f31f;Recent Rockstars&#x1f31f;
ja: &#x1f31f;最近のロックスター&#x1f31f;

en: &#x1f496;With our thanks to these Open Source projects&#x1f496;
ja: &#x1f496;以下のオープンソースプロジェクトに感謝します&#x1f496;

en: &larr; Back to Users
ja: &larr; ユーザーへ戻る

en: &larr; Previous Entries
ja: &larr; 前のエントリー

en: &mdash; Everything &mdash;
ja: &mdash; すべて &mdash;

en: (BuddyPress) Sitewide Notices
ja: (BuddyPress) サイト全体通知

en: (Installed)
ja: (インストール済)

en: (Member types: %s)
ja: (メンバータイプ: %s)

en: (Primary)
ja: (メイン)

en: (Sign-up)
ja: (新規登録)

en: (Unavailable to all members)
ja: (すべてのメンバーには使用できません)

en: (banned)
ja: (ブロック中)

en: (less than 24 hours ago)
ja: (過去24時間以内)

en: (no title)
ja: (タイトルなし)

en: (required)
ja: (必須)

en: * Fields in this group appear on the signup page.
ja: * このグループの入力欄は登録ページに表示されます。

en: - None -
ja: - なし -

en: 1 Comment &#187;
ja: 1通のコメント &#187;

en: 1 member | %d members
ja[0]: %d 人のメンバー

en: 1 response to %2$s | %1$s responses to %2$s
ja[0]: %2$s への返信%1$s件

en: 1 trackback | %d trackbacks
ja[0]: %d件のトラックバック

en: <a href="%1$s" rel="nofollow">%2$s</a> said on <a href="%3$s"><span class="time-since">%4$s</span></a>
ja: <a href="%1$s" rel="nofollow">%2$s</a> の発言 (<a href="%3$s"><span class="time-since">%4$s</span></a>)

en: <a href="%1$s">%2$s</a> is your new site.  <a href="%3$s">Login</a> as "%4$s" using your existing password.
ja: 新しいサイトが <a href="%1$s">%2$s</a> に設置されました。既存のパスワードを使って "%4$s" として<a href="%3$s">ログイン</a>してください。

en: <a href="%1$s">%2$s</a> replied <a href="%3$s" class="activity-time-since"><span class="time-since">%4$s</span></a>
ja: <a href="%1$s">%2$s</a> の返信 (<a href="%3$s" class="activity-time-since"><span class="time-since">%4$s</span></a>)

en: <a href="https://buddypress.org/support/">Support Forums</a>
ja: <a href="https://buddypress.org/support/">サポートフォーラム</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/activity-stream-management-panels/">Managing Activity</a>
ja: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/activity-stream-management-panels/">アクティビティの管理</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/extended-profiles/">Managing Profile Fields</a>
ja: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/extended-profiles/">プロフィール欄の管理</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/extended-profiles/">Managing Profiles</a>
ja: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/extended-profiles/">プロフィールの管理</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/">Managing Components</a>
ja: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/">コンポーネントの管理</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/#settings-buddypress-pages">Managing Pages</a>
ja: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/#settings-buddypress-pages">ページの管理</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/#settings-buddypress-settings">Managing Settings</a>
ja: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/#settings-buddypress-settings">設定の管理</a>

en: <em>Logged-In</em> links are relative to the current user, and are not visible to visitors who are not logged in.
ja: <em>ログイン中</em>リンクは現在のユーザーのみに有効で、ログアウトしているユーザーには表示されません。

en: <em>Logged-Out</em> links are not visible to users who are logged in.
ja: <em>ログアウト中</em>リンクはログインしているユーザーには表示されません。

en: <p class="serif">Read the rest of this page &rarr;</p>
ja: <p class="serif">このページの続きを読む &rarr;</p>

en: <strong>Attention Site Admin:</strong> Group forums require the <a href="%s">correct setup and configuration</a> of a bbPress installation.
ja: <strong>サイト管理者へ:</strong> グループフォーラムを使うには、bbPress を<a href="%s">正しく設置および設定</a>している必要があります。

en: <strong>BuddyPress is almost ready</strong>. You must <a href="%s">update your permalink structure</a> to something other than the default for it to work.
ja: <strong>BuddyPress はもうすぐ使えます</strong>。動作させるためには、<a href="%s">パーマリンク構造</a>をデフォルト以外に変更する必要があります。

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has already been activated.
ja: <strong>エラー</strong>: アカウントはすでに有効化されています。

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
ja: <strong>エラー</strong>: あなたのアカウントは、スパマーとして登録されています。

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has not been activated. Check your email for the activation link.
ja: <strong>エラー</strong>: あなたのアカウントはまだ有効化されていません。有効化リンクをメールで確認してください。

en: <strong>Link</strong> - Used by some types of activity (e.g blog posts and comments, and forum topics and replies) to store a link back to the original content.
ja: <strong>リンク</strong> - 一部のアクティビティ (ブログ投稿・コメント・フォーラムトピック・返信など) によって、元のコンテンツへのリンクを保存するために使われます。

en: <strong>Primary Item/Secondary Item</strong> - These identify the object that created the activity. For example, the fields could reference a comment left on a specific site. Some types of activity may only use one, or none, of these fields.
ja: <strong>主項目/副項目</strong> - アクティビティによって生成されたオブジェクトを識別します。例えばフィールドは特定のサイトに残されたコメントを参照しているかもしれません。ひとつのフィールドのみを使ったり、フィールドを使わない種類のアクティビティもあります。

en: <strong>Type</strong> - Each distinct kind of activity has its own type. For example, <code>created_group</code> is used when a group is created and <code>joined_group</code> is used when a user joins a group.
ja: <strong>タイプ</strong> - それぞれのアクティビティの種類には「タイプ」が設定されています。例えば、グループが作成された時には <code>created_group</code> が使われ、ユーザーがグループに参加した時には <code>joined_group</code> が使われます。

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bugs.
ja[0]: <strong>バージョン %1$s</strong> では%2$s件のバグを修正しました。

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bugs.
ja[0]: <strong>バージョン %1$s</strong> ではセキュリティの問題と%2$s個のバグに対処しました。

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues.
ja[0]: <strong>バージョン %1$s</strong> ではセキュリティの問題に対処しました。

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bugs.
ja[0]: <strong>バージョン %1$s</strong> ではセキュリティの問題と%2$s個のバグに対処しました。

en: @ Mention Integration
ja: @ メンション連携機能

en: @%s Mentions
ja: @%s メンション

[ctx: @buddypressdev twitter account name]
en: Development
ja: 開発

en: A configuration file could not be created. No problem, but you will need to save the text shown below into a file named <code>bb-config.php</code> in the root directory of your WordPress installation before you can start using the forum functionality.
ja: 設定ファイルを作成できませんでしたが、問題はありません。ただしフォーラム機能を使う前に、以下に表示されているテキストを <code>bb-config.php</code> という名前のファイルとして WordPress がインストールされたルートディレクトリに保存してください。

en: A dynamic list of recently active, popular, and newest Friends of the displayed member.  Widget is only shown when viewing a member profile.
ja: 表示されているメンバーの友達のうち最近活発な人、人気または新しい人を表示する動的リスト。ウィジェットはメンバーのプロフィールを見ている時のみに表示されます。

en: A dynamic list of recently active, popular, and newest groups
ja: 最近活動した、人気が高い、または新規作成されたグループの動的リスト

en: A dynamic list of recently active, popular, and newest members
ja: 最近活動した、人気が高い、または新規参加したメンバーの動的リスト

en: A group's details were updated.
ja: グループの詳細を更新しました。

en: A list of recently published posts from across your network.
ja: ネットワーク全体で最近公開された投稿の一覧

en: A member has requested permission to join a group.
ja: メンバーがグループへの参加をリクエストしました。

en: A member mentions you in an update using "@%s"
ja: メンバーが近況で「@%s」を使ってあなたについて話した時

en: A member replies to an update or comment you've posted
ja: メンバーがあなたの投稿に対して近況やコメントで返信したとき

en: A member sends you a new message
ja: メンバーがあなたに新しいメッセージを送ったとき

en: AOL Messenger
ja: AOL メッセンジャー

en: About
ja: 紹介

en: About BuddyPress
ja: BuddyPress について

en: About Me
ja: わたしについて

[ctx: About screen, link to development blog]
en: Development Blog
ja: 開発ブログ

[ctx: About screen, link to documentation]
en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

[ctx: About screen, link to project blog]
en: News
ja: ニュース

[ctx: About screen, link to support site]
en: Support
ja: サポート

[ctx: About screen, website links]
en: Learn more:
ja: さらに詳しく:

en: Absolute path to your bbPress configuration file.
ja: bbPress 設定ファイルへの絶対パス。

en: Accept
ja: 承認

en: Accept Invitation
ja: 招待を承認

en: Accepted
ja: 承認済

en: Accessibility Upgrades
ja: アクセシビリティアップグレード

en: Account Activated
ja: アカウントを有効化しました。

en: Account Deletion
ja: アカウント削除

en: Account Details
ja: アカウント詳細

en: Account Email
ja: アカウントのメール

en: Account Settings
ja: アカウント設定

en: Action
ja: 操作

en: Actions
ja: 操作

en: Activate
ja: 有効化

en: Activate Pending Accounts
ja: 承認待ちのアカウントを有効化

en: Activate Your Account
ja: アカウントを有効化する

en: Activate your Account
ja: アカウントを有効化する

en: Activation Key:
ja: 有効化キー:

en: Activation email resent! Please check your inbox or spam folder.
ja: アカウント有効化メールを再送信しました。受信メールまたはスパムフォルダーを確認してください。

en: Active
ja: 有効

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 使用中 <span class="count">(%s)</span>

en: Activities list
ja: アクティビティリスト

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Activity Comments
ja: アクティビティコメント

[ctx: Activity Custom Post Type comment action]
en: %1$s commented on the <a href="%2$s">item</a>, on the site %3$s
ja: %1$s さんがサイト「%3$s」の<a href="%2$s">項目</a>にコメントしました。

[ctx: Activity Custom Post Type post action]
en: %1$s wrote a new <a href="%2$s">item</a>
ja: %1$s さんが新規<a href="%2$s">項目</a>を公開しました

[ctx: Activity Custom Post Type post action]
en: %1$s wrote a new <a href="%2$s">item</a>, on the site %3$s
ja: %1$s さんが新規<a href="%2$s">項目</a>を公開しました (%3$s)

[ctx: Activity Custom Post Type post comment action]
en: %1$s commented on the <a href="%2$s">item</a>
ja: %1$s さんが<a href="%2$s">項目</a>にコメントしました。

en: Activity History
ja: アクティビティ履歴

en: Activity RSS Feed
ja: アクティビティ RSS フィード

en: Activity Settings
ja: アクティビティ設定

en: Activity Stream Integration
ja: アクティビティストリーム連携

en: Activity Streams
ja: アクティビティストリーム

en: Activity auto-refresh
ja: アクティビティ自動再読み込み

en: Activity deleted successfully
ja: アクティビティを削除しました

en: Activity feed for %s's friends.
ja: %s さんの友達のアクティビティフィード。

en: Activity feed for %s.
ja: %s についてのアクティビティフィード。

en: Activity feed for the entire site.
ja: サイト全体についてのアクティビティフィード。

en: Activity feed for the group, %s.
ja: グループ「%s」のアクティビティフィード。

en: Activity feed mentioning %s.
ja: %s さんについて話しているアクティビティフィード。

en: Activity feed of %s's favorites.
ja: %s さんのお気に入りのアクティビティフィード。

en: Activity generated by posts and comments, forum topics and replies, and some plugins, uses the link field for a permalink back to the content item.
ja: ブログ投稿・コメント、フォーラムトピック・返信、一部のプラグインによって生成されたアクティビティは、リンクフィールドをコンテンツ項目へのパーマリンクとして使用します。

[ctx: Activity items per page (screen options)]
en: Activity
ja: アクティビティ

en: Activity list navigation
ja: アクティビティリストナビゲーション

en: Activity marked as favorite.
ja: アクティビティをお気に入りとしてマークしました。

en: Activity related to ID #%s
ja: ID #%s の関連アクティビティ

en: Activity removed as favorite.
ja: アクティビティをお気に入りから外しました。

en: Activity that I have been mentioned in.
ja: あなたについて話しているアクティビティ。

en: Add Another Option
ja: 他のオプションを追加

en: Add Friend
ja: 友達に追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New Field
ja: 欄を追加

en: Add New Field Group
ja: 欄グループを追加

en: Add New Group
ja: グループを追加

en: Add User Profile Fields
ja: ユーザープロフィールの項目を追加する

en: Add a reply:
ja: 返信する:

en: Add an option
ja: オプションを追加

en: Add description
ja: 説明を追加

en: Add new members
ja: 新しいメンバーを追加

en: Add star
ja: スターを追加

en: Add to Menu
ja: メニューに追加

[ctx: Admin Dashbord SWA menu]
en: Activity
ja: アクティビティ

[ctx: Admin Dashbord SWA page title]
en: Activity
ja: アクティビティ

[ctx: Admin Groups menu]
en: Groups
ja: グループ

[ctx: Admin Groups page title]
en: Groups
ja: グループ

en: Admin Options
ja: 管理オプション

[ctx: Admin SWA column header]
en: Action
ja: 操作

[ctx: Admin SWA column header]
en: Activity
ja: アクティビティ

[ctx: Admin SWA column header]
en: Author
ja: 投稿者

[ctx: Admin SWA column header]
en: In Response To
ja: コメント先

[ctx: Admin SWA page]
en: Activity
ja: アクティビティ

[ctx: Admin Users menu]
en: Profile Fields
ja: プロフィール欄

en: Administration Tools
ja: 管理ツール

en: Administrator
ja: 管理者

en: Administrator Of
ja: 管理中

en: Administrators
ja: 管理者

en: Administrators can always create groups, regardless of this setting.
ja: 管理者はこの設定に関係なく、いつでもグループを作成できます。

en: Akismet caught this item as spam
ja: Akismet がこの項目をスパムと判断

en: Akismet cleared this item
ja: Akismet がこの項目を非スパム判定しました

en: Akismet was unable to check this item (response: %s), will automatically retry again later.
ja: Akismet はこの項目をチェックできなかったため (レスポンス: %s) 、後ほど再試行します。

en: All
ja: すべて

en: All Groups %s
ja: すべてのグループ (%s)

en: All Groups <span>%s</span>
ja: すべてのグループ <span>%s</span>

en: All Member Notices
ja: 全メンバーへの通知

en: All Members %s
ja: すべてのメンバー (%s)

en: All Members <span>%s</span>
ja: すべてのメンバー <span>%s</span>

en: All Sites %s
ja: 全てのサイト %s

en: All Sites <span>%s</span>
ja: すべてのサイト <span>%s</span>

en: All Topics %s
ja: すべてのトピック (%s)

en: All Topics <span>%s</span>
ja: すべてのトピック <span>%s</span>

en: All done! Configuration settings have been saved to the file <code>bb-config.php</code> in the root of your WordPress install.
ja: 完了しました。設定を WordPress インストールルートの <code>bb-config.php</code> ファイルに保存しました。

en: All group members
ja: すべてのグループメンバー

en: All of your friends already belong to this group.
ja: すべての友達が、すでにこのグループに参加しています。

en: Allow Akismet to scan for activity stream spam
ja: Akismet によるアクティビティストリーム上のスパムのスキャンを許可する。

en: Allow activity stream commenting on blog and forum posts
ja: ブログとフォーラム投稿へのアクティビティストリームコメントを許可

en: Allow customizable avatars for groups
ja: グループのアバターカスタマイズを許可

en: Allow customizable cover images for groups
ja: グループのカバー画像カスタマイズを許可

en: Allow members to override
ja: メンバーによる上書きを許可

en: Allow registered members to delete their own accounts
ja: 登録メンバーによる自分のアカウント削除を許可する

en: Allow registered members to upload avatars
ja: 登録メンバーによるアバター画像アップロードを許可

en: Allow registered members to upload cover images
ja: 登録済みのメンバーにカバー画像をアップロードを許可する

en: Allow your users to modify their account and notification settings directly from within their profiles.
ja: ユーザーがプロフィールから直接アカウントや通知設定を編集できるようにします。

en: Allow your users to talk to each other directly and in private. Not just limited to one-on-one discussions, messages can be sent between any number of members.
ja: ユーザー同士が直接、非公開で話すことができるようになります。一対一の話し合いだけではなく、メッセージは複数メンバー間でも送信できます。

en: Alphabetical
ja: アルファベット順

en: Alphabetically
ja: アルファベット順

en: An error occurred when trying to modify the following members: %s
ja: 以下のメンバーを変更する際にエラーが発生しました: %s

en: An error occurred when trying to update activity ID #%s.
ja: アクティビティ ID #%s の更新中にエラーが発生しました。

en: An error occurred when trying to update your group details.
ja: グループ詳細を更新する際にエラーが発生しました。

en: An error occurred while trying to update the profile.
ja: プロフィールの更新中にエラーが発生しました。

en: An error occurred. Please try again later.
ja: エラーが発生しました。後ほどもう一度お試しください。

en: And more!
ja: その他いろいろ !

en: Any site member can join this group.
ja: サイトのメンバーなら誰でもこのグループに参加できます。

en: Apply
ja: 適用

en: Approved
ja: 承認済み

en: April
ja: 4月

en: Are you sure you want to leave this group?
ja: 本当にこのグループから離脱しますか ?

en: Are you sure?
ja: 本当にいいですか ?

en: Arguments passed to %1$s should be in an associative array. See the inline documentation at %2$s for more details.
ja: %1$s に通る変数は連想配列でなければなりません。詳しくは %2$s のインラインの解説を参照してください。

en: As the only admin, you cannot leave the group.
ja: 管理人が1人しかいないため、グループから退会できません。

en: Ascending
ja: 昇順

en: Assign Components to Pages
ja: コンポーネントをページに割り当てる

en: Associate WordPress Pages with the following BuddyPress Registration pages.
ja: WordPress ページを以下の BuddyPress 登録ページと関連付ける。

en: Associate a WordPress Page with each BuddyPress component directory.
ja: WordPress 固定ページを各 BuddyPress コンポーネントディレクトリと関係づける。

[ctx: Attachment destination file]
en: destination file
ja: 目的ファイル

[ctx: Attachment source file]
en: source file
ja: ソースファイル

en: Attempt to save a new config file.
ja: 新しい設定ファイルの保存を試みる。

en: August
ja: 8月

en: Author ID
ja: 投稿者 ID

en: Autolink
ja: 自動リンク

en: Autolink Settings for Profile Fields
ja: プロフィール欄の自動リンク設定

en: Autolink status for this field
ja: このフィールドの自動リンクステータス

en: Automatically check for new items while viewing the activity stream
ja: アクティビティストリームを表示中に新しい項目を自動的に確認する

en: Available Tools
ja: 利用可能なツール

[ctx: Avatar alt]
en: Profile picture of %s
ja: %s さんのプロフィール写真

en: Avatar preview
ja: アバターのプレビュー

en: Avatar to crop
ja: 切り抜くアバター

en: Back to Previous Step
ja: 前のステップに戻る

en: Background color
ja: 背景色

en: Ban
ja: アカウント停止

en: Banned
ja: ブロック中

en: Banned Members
ja: アカウント停止中のメンバー

en: Blog &amp; Forum Comments
ja: ブログとフォーラムのコメント

en: Blog Authors
ja: ブログ作成者

en: Blog Details
ja: ブログ詳細

en: Blog URL
ja: ブログの URL

en: BuddyPress Components
ja: BuddyPress コンポーネント

en: BuddyPress Components use WordPress Pages for their root directory/archive pages. You can change the page associations for each active component by using the form below.
ja: BuddyPress コンポーネントは WordPress の固定ページをルートディレクトリ / アーカイブページとして使用します。以下のフォームから有効な各コンポーネントのページ関連付けを変更できます。

en: BuddyPress Core
ja: BuddyPress コア

en: BuddyPress Default
ja: BuddyPress デフォルト

en: BuddyPress Forums are retired. Use %s.
ja: BuddyPress フォーラムは廃止されました。%s をお使いください。

en: BuddyPress Help
ja: BuddyPress ヘルプ

en: BuddyPress Legacy
ja: BuddyPress レガシー

en: BuddyPress Options
ja: BuddyPress 設定

en: BuddyPress Pages
ja: BuddyPress ページ

en: BuddyPress Settings
ja: BuddyPress 設定

en: BuddyPress Tools
ja: BuddyPress ツール

en: BuddyPress can make use of your existing bbPress install. Just provide the location of your <code>bb-config.php</code> file, and BuddyPress will do the rest.
ja: BuddyPress はすでにインストールされている bbPress を利用することもできます。<code>bb-config.php</code> の位置を入力するだけで、BuddyPress が残りの設定を行います。

en: BuddyPress helps you build any type of community website using WordPress, with member profiles, activity streams, user groups, messaging, and more.
ja: BuddyPress は、メンバーのプロフィール・アクティビティストリーム・ユーザーグループ・メッセージ機能などで、WordPress を使ったありとあらゆる種類のソーシャルネットワーク構築をお手伝いします。

en: BuddyPress is created by a worldwide network of friendly folks like these.
ja: BuddyPress は、以下のような世界各地に散らばったフレンドリーな方々によって作られています。

en: BuddyPress keeps track of various relationships between users, groups, and activity items. Occasionally these relationships become out of sync, most often after an import, update, or migration.
ja: BuddyPressは、ユーザーとグループ、アクティビティ項目等の様々な関係を維持追跡します

[ctx: BuddyPress setting tab]
en: Profile Settings
ja: プロフィール設定

en: BuddyPress will now use its internal copy of bbPress to run the forums on your site. If you wish, you can remove your old bbPress installation files, as long as you keep the bb-config.php file in the same location.
ja: BuddyPress は今後、このサイトのフォーラム用に bbPress を利用します。bb-config.php ファイルの位置を移動しない限り、古い bbPress インストールファイルを削除することもできます。

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Bulk actions allow you to perform these 3 actions for the selected rows.
ja: 一括操作を使えば、選択した行に対して以下の3つの操作を実行できます。

en: Bulk selection is disabled
ja: 一括選択が無効化されています

en: By clicking on a Username you will be able to activate a pending account from the confirmation screen.
ja: ユーザ名をクリックすると、確認画面から、承認待ちのアカウントを有効化することができます。

en: By default, all but four of the BuddyPress components are enabled. You can selectively enable or disable any of the components by using the form below. Your BuddyPress installation will continue to function. However, the features of the disabled components will no longer be accessible to anyone using the site.
ja: BuddyPress のコンポーネントは4つを除いてすべて自動有効化されます。下のフォームを使ってコンポーネントの有効化・無効化を選択でき、BuddyPress インストールは引き続き動作します。ただし、無効化したコンポーネントの機能はこのサイト上の誰にもアクセスできなくなります。

en: By filling out the form below, you can <strong>add a site to your account</strong>. There is no limit to the number of sites that you can have, so create to your heart's content, but blog responsibly!
ja: 以下のフォームに入力することで<strong>アカウントにサイトを追加</strong>できます。作成できるサイトの数に上限はありませんのでお好きなだけ作っていただいて構いませんが、責任を持って運営してください。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Friendship
ja: 交友関係を解消

en: Cancel Friendship Request
ja: 友達申請をキャンセル

en: Cancel Friendship Requested
ja: 友達申請をキャンセル

en: Capabilities
ja: 権限

en: Capture
ja: キャプチャ

en: Change
ja: 変更

en: Change Avatar
ja: アバター画像を変更

en: Change Cover Image
ja: カバー画像を変更

en: Change Password <span>(leave blank for no change)</span>
ja: パスワード変更 <span>(変更しないなら空白のまま)</span>

en: Change Profile Photo
ja: プロフィールの写真を変更する

[ctx: Change profile field visibility level]
en: Change
ja: 変更する

en: Change the email footer here
ja: ここでメールフッターを変更

en: Changes saved.
ja: 変更を保存しました。

en: Cheatin&#8217; huh?
ja: 間違えましたか ?

en: Check Your Email To Activate Your Account!
ja: アカウントを有効化するにはメールをチェックしてください。

en: Choose a Password
ja: パスワードを選択

en: Clear
ja: クリア

en: Clear Filter
ja: 条件を消去

en: Cleared by Akismet
ja: Akismet により消去

en: Click below to select a JPG, GIF or PNG format photo from your computer and then click 'Upload Image' to proceed.
ja: ご自分のコンピュータから以下の JPG、GIF もしくは PNG フォーマットの画像をクリックして選択し、「画像のアップロード」をクリックして次に進んでください。

en: Clicking "Edit" will take you to a Dashboard panel where you can manage various details about the group, such as its name and description, its members, and other settings.
ja: 「編集」をクリックするとダッシューボードでグループの名前、説明、メンバー等の詳細を設定できます。

en: Close
ja: 閉じる

en: Close Topic
ja: トピックを閉じる

en: Comment
ja: コメント

en: Comment %s
ja: コメント %s

en: Comment <span>%s</span>
ja: コメント <span>%s</span>

en: Comments
ja: コメント

en: Comments (optional)
ja: コメント (任意)

en: Comments are closed, but <a href="%1$s" title="Trackback URL for this post">trackbacks</a> and pingbacks are open.
ja: コメントは停止しています。しかし、 but <a href="%1$s" title="この投稿のトラックバック">トラックバック</a>やピンバックは受け付けています。

en: Comments are closed.
ja: コメントは停止中です。

en: Community
ja: コミュニティ

en: Community Members
ja: コミュニティのメンバー

en: Community and Support
ja: コミュニティとサポート

en: Complete Installation
ja: インストールを完了

en: Complete Sign Up
ja: 登録を完了

en: Complete!
ja: 完了しました。

en: Component
ja: コンポーネント

[ctx: Component directory search]
en: Search Groups...
ja: グループを検索…

[ctx: Component page <title>]
en: Extended Profiles
ja: 拡張プロフィール

en: Components
ja: コンポーネント

en: Components list
ja: コンポーネントリスト

en: Components, Pages, Settings, and Forums, have been moved to <a href="%s">Settings &gt; BuddyPress</a>. Profile Fields has been moved into the <a href="%s">Users</a> menu.
ja: コンポーネント、ページ、設定、フォーラムは「<a href="%s">設定 &gt; BuddyPress</a>」画面へ、プロフィール欄は「<a href="%s">ユーザー</a>」メニューへ移動しました。

en: Compose
ja: 作成

en: Configure BuddyPress
ja: BuddyPress を設定

en: Configure bbPress
ja: bbPress を設定

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm Password
ja: パスワード確認

en: Congratulations! You have successfully registered a new site.
ja: おめでとうございます。新しいサイトが登録されました。

en: Content
ja: 内容

en: Content:
ja: 内容:

en: Contributors to BuddyPress %s
ja: BuddyPress %s への貢献者

en: Conversation between %s and you.
ja: %s さんとあなたの会話。

en: Conversation between %s recipients.
ja: 受信者%s人の会話。

en: Core Developer
ja: コア開発者

en: Core Team
ja: コアチーム

en: Could not create user
ja: ユーザーを作成できませんでした

en: Counting the number of active members on the site&hellip; %s
ja: サイトのアクティブなメンバー数を計算中です… %s

en: Counting the number of friends for each user&hellip; %s
ja: 各ユーザーの友達の数を計算しています… %s

en: Counting the number of groups for each user&hellip; %s
ja: 各ユーザーのグループの数を計算しています… %s

en: Cover Image
ja: カバー画像

en: Cover Image Uploads
ja: カバー画像のアップロード

en: Create Group and Continue
ja: グループを作成して続行

en: Create New Topic:
ja: 新規ピックを作成:

en: Create Site
ja: サイトを作成

en: Create a Group
ja: グループ作成

en: Create a Site
ja: サイトを作成

en: Create a Site!
ja: サイトを作成 !

en: Create an Account
ja: アカウント作成

en: Created a group
ja: グループを作りました

en: Credits
ja: クレジット

en: Crop Avatar
ja: アバターを切り抜き

en: Crop Group Avatar
ja: グループのアバターを切り抜き

en: Crop Group Profile Photo
ja: グループプロフィール写真を切り抜く

en: Crop Image
ja: 画像切り抜き

en: Crop Profile Photo
ja: プロフィール写真を切り抜く

en: Crop Your New Avatar
ja: 新しいアバターを切り抜く

en: Crop Your New Profile Photo
ja: 新しいプロフィール写真を切り抜く

en: Cropping the file failed: %s is not a supported image file.
ja: ファイルの切り抜きに失敗しました: %s はサポートされていないの画像ファイルです。

en: Crunching&hellip;
ja: 処理中&hellip;

en: Current Password <span>(required to update email or change current password)</span>
ja: 現在のパスワード <span>(メールアドレスの更新やパスワード変更の際に必須)</span>

en: Currently Active
ja: 現在有効

en: Custom
ja: カスタム

en: Customizable BuddyPress Emails
ja: カスタマイズ可能な BuddyPress メール

en: Customize Settings
ja: 設定のカスタマイズ

en: Customize your community with fully editable profile fields that allow your users to describe themselves.
ja: ユーザーが自己紹介できる編集可能なプロフィール欄を使って、コミュニティをカスタマイズしましょう。

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Date Received
ja: 受信日時

en: Date not found
ja: 日付が見つかりません

en: Deactivate
ja: 停止

en: December
ja: 12月

en: Default Value
ja: デフォルト値

en: Default friends to show:
ja: デフォルトで表示する友達:

en: Default groups to show:
ja: 初期表示するグループ:

en: Default members to show:
ja: 初期表示するメンバー:

en: Delete
ja: 削除

en: Delete %s's Account
ja: %s のアカウントを削除

en: Delete Account
ja: アカウント削除

en: Delete Avatar
ja: アバターを削除

en: Delete Conversation
ja: 会話を削除

en: Delete Cover Image
ja: カバー画像を削除

en: Delete Group
ja: グループ削除

en: Delete Group Cover Image
ja: グループのカバー画像を削除

en: Delete Group Profile Photo
ja: グループプロフィール写真を削除

en: Delete Groups
ja: グループを削除

en: Delete Message
ja: メッセージを削除

en: Delete My Avatar
ja: アバターを削除

en: Delete My Cover Image
ja: 自分のカバー画像を削除

en: Delete My Profile Photo
ja: プロフィール写真を削除する

en: Delete Pending Accounts
ja: 承認待ちアカウントを削除

en: Delete Permanently
ja: 完全に削除する

en: Delete Profile Photo
ja: プロフィール写真を削除

en: Delete Selected
ja: 選択したものを削除

en: Delete Topic
ja: トピックを削除

en: Deleted User
ja: 削除済みユーザー

en: Deleting this account will delete all of the content it has created. It will be completely irrecoverable.
ja: アカウントを削除すると、作成したすべてのコンテンツが完全に消去され、復元できなくなります。

en: Deleting your account will delete all of the content you have created. It will be completely irrecoverable.
ja: アカウントを削除すると作成したコンテンツがすべて削除されます。元に戻すことはできません。

en: Demote to Member
ja: 一般メンバーに降格

en: Descending
ja: 降順

en: Description
ja: 説明

en: Details
ja: 説明

en: Determining last activity dates for each user&hellip; %s
ja: 各ユーザーの最終活動日時を特定中… %s

en: Developer Reference
ja: 開発者リファレンス

en: Directories
ja: ディレクトリ

en: Disabled
ja: 無効

en: Discussion Forums
ja: ディスカッションフォーラム

en: Dismiss
ja: 非表示にする

en: Display Sitewide Notices posted by the site administrator
ja: サイト管理者が投稿したサイト全体への通知を表示する

[ctx: Display name field]
en: Display Name
ja: 表示名

en: Don't worry! We've moved the BuddyPress options into more convenient and easier to find locations. You're seeing this page because you are running a legacy BuddyPress plugin which has not been updated.
ja: ご心配なく。BuddyPress 設定を、もっと便利で見つけやすい場所に移動しました。このページが表示されるのは、更新されていない古い BuddyPress のプラグインをお使いのためです。

en: Drop your file here
ja: ここにファイルをドロップ

en: ERROR: Please type a reply.
ja: エラー: 返信を入力してください。

en: ERROR: The item you are trying to reply to cannot be found, or it has been deleted.
ja: エラー: 返信しようとしている項目が見つからないか、削除されたようです。

en: Each BuddyPress Component needs its own WordPress page. The following WordPress Pages have more than one component associated with them: %2$s. <a href="%1$s">Repair</a>
ja: 各 BuddyPress コンポーネントには固有の WordPress 固定ページが必要です。以下の WordPress 固定ページは1つ以上のコンポーネントと関連付けられています: %2$s <a href="%1$s">修復</a>

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %s's Profile
ja: %s のプロフィールを編集

en: Edit %s's Profile Photo
ja: %s さんのプロフィール写真を編集

en: Edit Cover Image
ja: カバー画像を編集

en: Edit Details
ja: 説明を編集

en: Edit Field
ja: 欄を編集

en: Edit Field Group
ja: 欄グループを編集

en: Edit Group
ja: グループを編集

en: Edit Member
ja: メンバーを編集

en: Edit My Profile
ja: プロフィールを編集

en: Edit Profile
ja: プロフィールを編集

en: Edit Profile Photo
ja: プロフィール写真の編集

en: Edit Topic
ja: トピックを編集

en: Edit User
ja: ユーザーを編集

en: Edit comment
ja: コメント編集

en: Edit settings
ja: 設定を編集

en: Edit text
ja: テキスト編集

en: Edit this entry
ja: このエントリーを編集

en: Edit this page.
ja: このページを編集する。

en: Edit:
ja: 編集:

en: Editing '%s' Profile Group
ja: 「%s」プロフィールグループの編集

en: Editing Activity (ID #%s)
ja: アクティビティを編集中 (ID #%s)

en: Email
ja: メール

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Email Notification
ja: メール通知

en: Email address cannot be empty.
ja: メールアドレスは必ず入力してください。

en: Email background color
ja: メール背景色

en: Emails Sent
ja: メールが送信されました

en: Emails have been successfully reinstalled.
ja: メールの再インストールに成功しました。

en: Enable BuddyPress to WordPress profile syncing
ja: BuddyPress と WordPress のプロフィール同期を有効にする

en: Enable discussion forum
ja: フォーラムを有効化する

en: Enable group creation for all users
ja: すべてのユーザーによるグループ作成を有効化

en: Enabled
ja: 有効

en: Enforce field visibility
ja: 項目の表示設定を適用する

en: Enhanced Multisite Support
ja: マルチサイトサポートの強化

en: Enter a comma-separated list of user logins.
ja: ユーザーログインの一覧を半角カンマ区切りで入力してください。

en: Enter the password to view comments.
ja: コメントを見るにはパスワードを入力してください。

en: Error joining group
ja: グループ参加エラー

en: Error leaving group
ja: グループ脱退のエラー

en: Error requesting membership
ja: グループ参加申請エラー

en: Errors occurred when trying to update these activity items:
ja: アクティビティ項目の更新中にエラーが発生しました。

en: Everything in a BuddyPress community revolves around its members.
ja: BuddyPress のコミュニティはすべて、メンバーが中心となっています。

en: Existing bbPress Installation
ja: 既存の bbPress インストール

en: Extended
ja: 拡張

en: Extended Profile
ja: 拡張プロフィール

en: Extended Profiles
ja: 拡張プロフィール

en: Extra configuration settings are provided and activated. You can selectively enable or disable any setting by using the form on this screen.
ja: 追加設定項目があり、有効化されています。以下のフォームから個別の項目を有効化または無効化できます。

en: Failed to write file to disk.
ja: ディスクへのファイルの書き込みに失敗しました。

en: Failed!
ja: 問題があるようです。

en: Favorite
ja: お気に入り

en: Favorite Topics
ja: お気に入りのトピック

en: Features
ja: 機能

en: February
ja: 2月

en: Field Group Description
ja: グループ説明欄

en: Field Group Name
ja: 欄グループ名

en: Fields for "%s" Group
ja: "%s" グループの項目

en: File canceled.
ja: ファイルをキャンセルしました。

en: File does not exist
ja: ファイルが存在しません。

en: File successfully uploaded.
ja: ファイルのアップロードに成功しました。

en: File upload stopped by extension.
ja: 拡張モジュールによってファイルアップロードが停止しました。

en: Filter
ja: 絞り込み検索

en: Filter Friends
ja: 友達を抽出

en: Filter Groups
ja: グループを抽出

en: Filter activities list
ja: アクティビティリストの絞り込み

en: Filter by activity type
ja: アクティビティタイプで絞り込み

en: Filter components list
ja: コンポーネントリストの絞り込み

en: Filter groups list
ja: グループリストの絞り込み

en: Filter users list
ja: ユーザーリストを絞り込み

en: Finish
ja: 完了

en: First Footer Widget Area
ja: フッターウィジェットエリア 1

[ctx: First field-group name]
en: General
ja: 一般

en: Flagged as spam by %s
ja: %s がスパムと判定

en: Flagged as spam by Akismet
ja: Akismet によりスパムと判定

en: Footer text
ja: フッタテキスト

en: For information about when and how BuddyPress uses all of these settings, see the Managing Activity link in the panel to the side.
ja: BuddyPress がいつどのようにこれらの設定を使うかについては、サイドパネルにある「アクティビティの管理」リンクを参照してください。

en: For more information, see <a href="%s">the release notes</a>.
ja: 詳細については<a href="%s">リリースノート</a>をご覧ください。

en: For more information:
ja: 詳細情報:

en: Forum Directory
ja: フォーラムディレクトリ

en: Forum Replies
ja: フォーラムの返信

en: Forum Topic Tags
ja: フォーラムのトピックタグ

en: Forum Topics
ja: フォーラムのトピック

en: Forum posts cannot be empty. Please enter some text.
ja: フォーラム投稿は空にはできません。テキストを入力してください。

en: Forums
ja: フォーラム

en: Forums Directory
ja: フォーラムディレクトリ

en: Forums for Groups
ja: グループ用フォーラム

en: Forums were set up correctly using your existing bbPress install!
ja: 既存の bbPress インストールを使用し、フォーラムの設定が完了しました。

en: Fourth Footer Widget Area
ja: フッターウィジェットエリア 4

en: Freshness
ja: 経過時間

en: Friend Connections
ja: 友達関係

[ctx: Friend settings on notification settings page]
en: A member accepts your friendship request
ja: メンバーが友達申請を承認した時

[ctx: Friend settings on notification settings page]
en: A member sends you a friendship request
ja: メンバーから友達申請が送信された時

[ctx: Friend settings on notification settings page]
en: Friends
ja: 友達

en: Friends <span class="%s">%s</span>
ja: 友達<span class="%s">%s</span>人

[ctx: Friends screen page <title>]
en: Friend Connections
ja: 交友関係

[ctx: Friends screen sub nav]
en: Friendships
ja: 交友関係

[ctx: Friends screen sub nav]
en: Requests
ja: 申請

en: Friendship Requested
ja: 交友関係の依頼中

en: Friendship accepted
ja: 友達申請を承認しました

en: Friendship canceled
ja: 交友関係をキャンセルしました

en: Friendship could not be accepted
ja: 友達申請を承認できませんでした

en: Friendship could not be canceled.
ja: 交友関係をキャンセルできませんでした。

en: Friendship could not be rejected
ja: 友達申請の拒否に失敗しました

en: Friendship could not be requested.
ja: 友達申請を送信できませんでした。

en: Friendship rejected
ja: 交友関係を拒否しました

en: Friendship request could not be cancelled.
ja: 友達申請をキャンセルできませんでした。

en: Friendship request could not be withdrawn
ja: 友達申請を取り下げることができません。

en: Friendship request withdrawn
ja: 友達申請を取り下げました。

en: Friendship requested
ja: 友達申請を送信しました

en: Friendships
ja: 友達関係

en: Friendships accepted
ja: 友達申請が承認されました。

en: From
ja: 送信元

en: From the screen options, you can customize the displayed columns and the pagination of this screen.
ja: 表示オプションから、このスクリーンに表示されるカラムやページ送りをカスタマイズできます。

en: From:
ja: 差出人:

en: Full size is %s pixels
ja: フルサイズ: %sピクセル

en: Fun with Emojies
ja: 絵文字で楽しもう

en: General
ja: 一般

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Get Started
ja: 始める

en: Getting Started with BuddyPress
ja: BuddyPress を始める

en: Give each individual group its own discussion forum. Choose this if you'd like to keep your members' conversations separated into distinct areas.
ja: 各グループにディスカッションフォーラムを付与します。メンバーの会話を特定のエリアにまとめたい場合はこちらを選択してください。

en: Global, personal, and group activity streams with threaded commenting, direct posting, favoriting, and @mentions, all with full RSS feed and email notification support.
ja: スレッド化コメント、直接投稿、お気に入りや @ メンションを含んだ全体・個人・グループのアクティビティストリームのすべてが、RSS フィードとメール通知に対応しています。

en: Go back and try again.
ja: 戻って、もう一度お試しください。

en: Group
ja: グループ

en: Group Actions
ja: グループの操作

en: Group Activity
ja: グループ活動

en: Group Activity RSS Feed
ja: グループのアクティビティ RSS フィード

en: Group Admin
ja: グループ管理

en: Group Admins
ja: グループ管理者

en: Group Cover Image Uploads
ja: グループのカバー画像のアップロード

en: Group Creation
ja: グループを新規作成

en: Group Description
ja: グループの説明

en: Group Description (required)
ja: グループの説明 (必須)

en: Group Forums
ja: グループのフォーラム

en: Group Forums (Legacy)
ja: グループフォーラム (レガシー)

en: Group Integration
ja: グループ連携

en: Group Invitations
ja: グループへの招待

en: Group Invites
ja: グループに招待

en: Group Membership Requests
ja: グループ参加申請

en: Group Memberships
ja: グループのメンバーシップ

en: Group Mod
ja: グループモデレーター

en: Group Mods
ja: グループモデレーター

en: Group Name
ja: グループ名

en: Group Name (required)
ja: グループ名 (必須)

en: Group Photo Uploads
ja: グループ写真アップロード

en: Group Profile Photo
ja: グループのプロフィール写真

en: Group Settings
ja: グループ設定

en: Group Updates
ja: グループの更新

[ctx: Group WP Admin Bar delete link]
en: %s Group
ja: %s グループ

[ctx: Group WP Admin Bar manage links]
en: Edit Group %s
ja: グループ %s を編集

en: Group admins and mods only
ja: グループ管理者とモデレーターのみ

en: Group admins only
ja: グループの管理者のみ

en: Group avatar
ja: グループ画像

en: Group content and activity will be visible to any site member.
ja: グループの内容や日時順は、サイトのメンバーなら誰でも表示できます。

en: Group content and activity will only be visible to members of the group.
ja: グループの内容や活動は、グループのメンバーのみが表示できます。

[ctx: Group creation page]
en: Groups
ja: グループ

en: Group creator profile photo of %s
ja: %s のグループ作成者プロフィール写真

en: Group description cannot be empty.
ja: グループの説明は空欄にできません。

en: Group details edited
ja: グループの詳細を編集しました

en: Group details were successfully updated.
ja: グループ説明を更新しました。

en: Group forums allow for focused, bulletin-board style conversations.
ja: グループフォーラムを使えば、トピックにフォーカスした掲示板スタイルの会話ができます。

en: Group invitations can only be extended to friends.
ja: グループへの招待は友達にのみ送信できます。

en: Group invite accepted
ja: グループヘの招待を承認しました

en: Group invite could not be accepted
ja: グループヘの招待を承認できませんでした

en: Group invite could not be rejected
ja: グループヘの招待を拒否できませんでした

en: Group invite rejected
ja: グループヘの招待を拒否しました

en: Group invites sent.
ja: グループの招待状を送りました。

en: Group logo
ja: グループロゴ

en: Group logo for %s
ja: %s のグループロゴ

en: Group logo of %s
ja: %s グループのロゴ

[ctx: Group member count]
en: %d member | %d members
ja[0]: メンバー %d人

[ctx: Group member name in group admin]
en: Name
ja: 名前

[ctx: Group member role in group admin]
en: Group Role
ja: グループの権限

en: Group membership request accepted
ja: グループ参加申請を承認しました

en: Group membership request rejected
ja: グループ参加申請を拒否しました

en: Group name and description cannot be empty.
ja: グループ名と説明は空欄にできません。

en: Group name cannot be empty.
ja: グループ名は空欄にできません。

en: Group photo
ja: グループ画像

[ctx: Group screen nav]
en: Cover Image
ja: カバー画像

[ctx: Group screen nav]
en: Details
ja: 詳細

[ctx: Group screen nav]
en: Invites
ja: 招待

[ctx: Group screen nav]
en: Photo
ja: 写真

[ctx: Group screen nav]
en: Request Membership
ja: メンバー参加申請

[ctx: Group screen nav]
en: Settings
ja: 設定

[ctx: Group screen nav with counter]
en: Groups <span class="%s">%s</span>
ja: グループ<span class="%s">%s</span>個

[ctx: Group screen nav without counter]
en: Groups
ja: グループ

[ctx: Group screen navigation title]
en: Home
ja: ホーム

[ctx: Group screen page <title>]
en: User Groups
ja: ユーザーグループ

[ctx: Group settings on notification settings page]
en: Groups
ja: グループ

en: Group settings were successfully updated.
ja: グループ設定を更新しました。

[ctx: Group update email text]
en: * Description changed from "%s" to "%s".
ja: * 説明が「%s」から「%s」に変更されました

[ctx: Group update email text]
en: * Name changed from "%s" to "%s".
ja: * 名称が「%s」から「%s」に変更されました

en: Groups
ja: グループ

en: Groups Directory
ja: グループ案内

en: Groups Settings
ja: グループ設定

[ctx: Groups admin Group Description column header]
en: Description
ja: 説明

[ctx: Groups admin Group Name column header]
en: Name
ja: 名前

[ctx: Groups admin Last Active column header]
en: Last Active
ja: 前回のアクティビティ

[ctx: Groups admin Members column header]
en: # Members
ja: メンバー数

[ctx: Groups admin Privacy Status column header]
en: Status
ja: ステータス

en: Groups allow your users to organize themselves into specific public, private or hidden sections with separate activity streams and member listings.
ja: グループを使うことで、アクティビティストリームやメンバー一覧とは別の、メンバー同士が話し合える公開または非公開の場を設定できます。

en: Groups list
ja: グループリスト

en: Groups list navigation
ja: グループリストナビゲーション

[ctx: Groups per page (screen options)]
en: Groups
ja: グループ

en: HTTP error.
ja: HTTP エラー。

en: Header background color
ja: ヘッダーの背景色

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hidden
ja: 非表示

en: Hidden <span class="count">(%s)</span> | Hidden <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 非表示 <span class="count">(%s)</span>

en: Hidden Group
ja: 非表示グループ

en: Highlight color
ja: ハイライトカラー

en: History
ja: 履歴

[ctx: Home page banner link title]
en: Home
ja: ホーム

en: Hovering over a row in the pending accounts list will display action links that allow you to manage pending accounts. You can perform the following actions:
ja: 承認待ちアカウントの列をマウスオーバーすれば、承認待ちのアカウントを管理するための操作リンクが表示されます。以下の操作を行う事ができます。

en: I understand the consequences of deleting this group.
ja: このグループを削除すると何が起こるかについて理解しました。

en: I understand the consequences.
ja: 上記を理解しました。

en: I would like my site to appear in search engines, and in public listings around this network.
ja: サイトを検索エンジンやこのネットワーク内の公開リストに表示させます。

en: IO error.
ja: IO エラー。

en: If you click "Delete" under a specific group, or select a number of groups and then choose Delete from the Bulk Actions menu, you will be led to a page where you&#8217;ll be asked to confirm the permanent deletion of the group(s).
ja: 特定のグループで「削除」をクリックするか複数のグループを選んで一括操作から「削除」を選ぶと、グループを完全に削除してよいか確認するためのページに移動します。

en: If you have not received an email yet, <a href="%s">click here to resend it</a>.
ja: メールをまだ受け取っていない場合は、<a href="%s">ここをクリックして再送</a>してください。

en: If you leave this page, you will lose any unsaved changes you have made to the group.
ja: このページから移動すると、グループへのまだ保存されていない変更がすべて失われます。

en: If you&#8217;re not going to use a great domain, leave it for a new user. Now have at it!
ja: ドメインを使わないならば、新しいユーザーのために取っておいてください。それでは、始めましょう !

en: If you'd like to delete your current avatar but not upload a new one, please use the delete avatar button.
ja: 新しいアバターをアップロードしないで今のアバターを削除したい場合、アバター削除ボタンを使ってください。

en: If you'd like to delete your current profile photo but not upload a new one, please use the delete profile photo button.
ja: 現在のプロフィール写真を削除し、新しいものをアップロードしない場合は「プロフィール写真を削除」ボタンを使ってください。

en: If you'd like to remove the existing avatar but not upload a new one, please use the delete avatar button.
ja: アバターを削除したいがまだ新しいものをアップロードしていない場合、アバター削除ボタンを使ってください。

en: If you'd like to remove the existing group profile photo but not upload a new one, please use the delete group profile photo button.
ja: 現在のグループプロフィール写真を削除し、新しいものをアップロードしない場合は「グループプロフィール写真を削除」ボタンを使ってください。

en: In reply to
ja: 返信元

en: In reply to:
ja: 返信元:

en: In the <strong>Activity</strong> column, above each activity it says &#8220;Submitted on,&#8221; followed by the date and time the activity item was generated on your site. Clicking on the date/time link will take you to that activity on your live site. Hovering over any activity gives you options to reply, edit, spam mark, or delete that activity.
ja: <strong>アクティビティ</strong>カラムでは、各アクティビティの上に「投稿日時」というラベルと、サイト上で項目が作成された日時が表示されています。日時のリンクをクリックすると、そのアクティビティに移動します。アクティビティをマウスオーバーすると、返信・編集・スパムとしてマーク・削除のオプションが表示されます。

en: In the <strong>In Response To</strong> column, if the activity was in reply to another activity, it shows that activity's author's picture and name, and a link to that activity on your live site. If there is a small bubble, the number in it shows how many other activities are related to this one; these are usually comments. Clicking the bubble will filter the activity screen to show only related activity items.
ja: もし他のアクティビティへの返信だった場合、「<strong>返信元</strong>」カラムには元となるアクティビティの投稿者のアバターと名前、アクティビティへのサイト上のリンクが表示されます。小さなふきだしがある場合、その中の番号は関連するアクティビティの数を表しています。通常、コメントの数になります。ふきだしをクリックすると、そのアクティビティの項目だけが表示されます。

en: In the main column, you can edit the fields of the user&#39;s extended profile.
ja: メインカラムではユーザーの拡張プロフィールを編集できます。

en: In the right-hand column, you can update the user&#39;s status, delete the user&#39;s avatar, and view recent statistics.
ja: 右側のカラムではユーザーのステータスを更新したり、ユーザーのアバターを削除したり、最近の統計を表示したりできます。

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 停止中 <span class="count">(%s)</span>

en: Inbox
ja: 受信箱

en: Inbox <span class="count">%s</span>
ja: 受信箱 <span class="count">%s</span>

en: Install Group Forums
ja: グループフォーラムをインストール

en: Install bbPress
ja: bbPress をインストール

en: Invalid activation key.
ja: 無効な有効化キーです。

en: Invitations
ja: 招待状

en: Invite successfully removed
ja: 招待状を削除しました

en: It boasts a bunch of cool features that the BP Legacy Discussion Forums does not have including:
ja: レガシーな BuddyPress ディスカッションフォーラムにはない、以下のような多くの便利な機能が含まれています。

en: It looks like you've already said that!
ja: すでに同じ発言を投稿されたようです。

en: It&#8216;s what makes <del>time travel</del> BuddyPress possible!
ja: BuddyPress の機能を有効化するために必要です。

en: Item, Link, Type
ja: 項目、リンク、タイプ

en: January
ja: 1月

en: Join Group
ja: グループに参加

en: Joined a group
ja: グループに加わりました

en: July
ja: 7月

en: June
ja: 6月

en: Kick &amp; Ban
ja: ブロックする

en: Kick and ban this member
ja: このメンバーをブロックする

[ctx: Label for the Title field of the Recent Networkwide Posts widget]
en: Title:
ja: タイトル:

en: Last Active
ja: 前回のアクティビティ

en: Last Sent
ja: 最終送信

en: Last active: %1$s
ja: 最後の活動: %1$

en: Last notified: %s
ja: 最終通知: %s

en: Latest Post: %s
ja: 最新の投稿: %s

en: Lead Developer
ja: リード開発者

en: Learn more &rarr;
ja: さらに詳しく &rarr;

en: Leave Group
ja: グループを脱退

en: Leave a reply
ja: コメントをどうぞ

en: Legacy Group Forums
ja: レガシーなグループフォーラム

en: Let your users make connections so they can track the activity of others and focus on the people they care about the most.
ja: ユーザーがお互い友だちになり、気になっている人のアクティビティを集中してフォローできるようにします。

en: Link
ja: リンク

en: Link to full size image
ja: フルサイズ画像へのリンク

en: Link widget title to Blogs directory
ja: ブログディレクトリへのリンクウィジェットタイトル

en: Link widget title to Groups directory
ja: グループディレクトリへのリンクウィジェットタイトル

en: Link widget title to Members directory
ja: メンバーディレクトリーへのリンクウィジェットタイトル

en: Links
ja: リンク

en: Load More
ja: もっと読み込む

en: Load Newest
ja: 最新を読み込む

en: Localization Improvements
ja: ローカリゼーションの改善

en: Log In
ja: ログイン

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Log in
ja: ログイン

en: Logged-In
ja: ログイン中

en: Logged-Out
ja: ログアウト中

en: Looking for help? The <a href="https://codex.buddypress.org/">BuddyPress Codex</a> has you covered.
ja: ヘルプが必要ですか ? <a href="https://codex.buddypress.org/">BuddyPress Codex</a> をご覧ください。

en: Lost your password?
ja: パスワードをお忘れですか ?

en: M j, Y @ G:i
ja: Y年n月j日G:i

en: Main Settings
ja: メイン設定

en: Maintenance Release | Maintenance Releases
ja[0]: メンテナンスリリース

en: Maintenance and Security Release | Maintenance and Security Releases
ja[0]: メンテナンス・セキュリティリリース

en: Manage Comments
ja: コメント管理

en: Manage Groups
ja: グループの管理

en: Manage Invitations
ja: 招待状を管理

en: Manage Members
ja: メンバー管理

en: Manage Posts
ja: 投稿管理

en: Manage Signups
ja: アカウント登録管理

en: Manage User Signups
ja: ユーザー登録の管理

en: March
ja: 3月

en: Mark as Favorite
ja: お気に入りにする

en: Mark as Spam
ja: スパムとしてマーク

en: Mark read
ja: 既読にする

en: Mark unread
ja: 未読にする

en: Max friends to show:
ja: 表示する友達の上限:

en: Max groups to show:
ja: 表示する最大グループ数:

en: Max members to show:
ja: メンバーの最大表示数:

en: Max posts to show:
ja: 表示する最大投稿数:

en: May
ja: 5月

en: Member
ja: メンバー

en: Member Profile Integration
ja: メンバープロファイル連携

en: Member Types
ja: メンバーのタイプ

en: Member changed profile picture
ja: メンバーがプロフィール写真を変更しました。

[ctx: Member profile main navigation]
en: Profile
ja: プロフィール

[ctx: Member profile view]
en: View
ja: 表示

en: Member type already exists.
ja: メンバーのタイプがすでに存在しています。

en: Members
ja: メンバー

en: Members Directory
ja: メンバー案内

en: Membership Requested
ja: 参加申請中

en: Membership Requests
ja: メンバー参加申請

en: Membership for group "%s" accepted
ja: 「%s」グループへの参加が承認されました

en: Membership for group "%s" rejected
ja: 「%s」グループへの参加が拒否されました

en: Memberships
ja: メンバーシップ

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
ja: メモリの許容量を超えました。別の小さいサイズのファイルでもう一度お試しください。

en: Mentions
ja: メンション

en: Message
ja: メッセージ

en: Message could not be sent. Please enter a recipient.
ja: メッセージを送信できませんでした。宛名を入力してください。

en: Message deleted.
ja: メッセージを削除しました。

[ctx: Message dropdown filter]
en: All
ja: すべて

[ctx: Message dropdown filter]
en: Read
ja: 既読

[ctx: Message dropdown filter]
en: Unread
ja: 未読

[ctx: Message management markup]
en: Mark as Read
ja: 既読にする

[ctx: Message management markup]
en: Mark as Unread
ja: 未読にする

en: Message marked as read.
ja: メッセージを既読にしました。

en: Message marked unread.
ja: 未読のメッセージ。

en: Message successfully sent.
ja: メッセージの送信が完了しました。

en: Message was not sent. Please try again.
ja: メッセージを送信できませんでした。もう一度お試しください。

en: Messages
ja: メッセージ

en: Messages <span class="%s">%s</span>
ja: メッセージ <span class="%s">%s</span>

en: Messages <span class="count">%s</span>
ja: メッセージ <span class="count">%s</span>

en: Messages deleted.
ja: メッセージを削除しました。

en: Messages marked as read
ja: メッセージを既読にしました。

en: Messages marked as unread.
ja: メッセージを未読にしました。

en: Missing a temporary folder.
ja: 一時フォルダが見つかりません。

en: Moderate Activity Streams
ja: アクティビティストリームの設定

en: Moderating Activity
ja: アクティビティの承認中

en: Moderation via the WP admin dashboard
ja: WP 管理ダッシュボードからの承認

en: Moderator
ja: 世話役

en: Moderator Of
ja: モデレート中

en: Moderators
ja: モデレーター

en: Most Members
ja: 参加人数順

en: Most Popular
ja: 人気上位

en: Most Posts
ja: 投稿数順

en: Must be at least 4 characters, letters and numbers only. It cannot be changed so choose carefully!)
ja: 少なくとも4文字必要で、半角英数字のみ使用可能です。変更できませんので、慎重に選んでください !)

en: Must-Use <span class="count">(%s)</span> | Must-Use <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 必須 <span class="count">(%s)</span>

en: My Account
ja: アカウント

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Activity
ja: アクティビティ

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Favorites
ja: お気に入り

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Friends
ja: 友達

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Groups
ja: グループ

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Personal
ja: 個人

[ctx: My Account Friends menu]
en: Friends
ja: 友達

[ctx: My Account Friends menu]
en: Friends <span class="count">%s</span>
ja: 友達<span class="count">%s</span>人

[ctx: My Account Friends menu sub nav]
en: Friendships
ja: 交友関係

[ctx: My Account Friends menu sub nav]
en: No Pending Requests
ja: 承認待ちのリクエストはありません

[ctx: My Account Friends menu sub nav]
en: Pending Requests <span class="count">%s</span>
ja: 承認待ちのリクエスト<span class="count">%s</span>件

[ctx: My Account Groups]
en: Groups
ja: グループ

[ctx: My Account Groups nav]
en: Groups <span class="count">%s</span>
ja: グループ<span class="count">%s</span>個

[ctx: My Account Groups sub nav]
en: Create a Group
ja: グループを作成

[ctx: My Account Groups sub nav]
en: Memberships
ja: メンバーシップ

[ctx: My Account Groups sub nav]
en: No Pending Invites
ja: 承認待ちの招待はありません

[ctx: My Account Groups sub nav]
en: Pending Invites <span class="count">%s</span>
ja: 承認待ちの招待<span class="count">%s</span>件

[ctx: My Account Notification]
en: Notifications
ja: 通知

[ctx: My Account Notification pending]
en: Notifications <span class="count">%s</span>
ja: 通知<span class="count">%s</span>件

[ctx: My Account Notification pending]
en: Unread <span class="count">%s</span>
ja: 未読<span class="count">%s</span>件

[ctx: My Account Notification sub nav]
en: Read
ja: 既読

[ctx: My Account Notification sub nav]
en: Unread
ja: 未読

[ctx: My Account Profile]
en: Profile
ja: プロフィール

[ctx: My Account Profile sub nav]
en: Change Cover Image
ja: カバー画像を変更

[ctx: My Account Profile sub nav]
en: Change Profile Photo
ja: プロフィール写真を変更

[ctx: My Account Profile sub nav]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: My Account Profile sub nav]
en: View
ja: 表示

[ctx: My Account Settings sub nav]
en: Profile
ja: プロフィール

en: My Favorites
ja: わたしのお気に入り

en: My Favorites %s
ja: お気に入り %s

en: My Favorites <span>%s</span>
ja: 自分のお気に入り <span>%s</span>

en: My Friends
ja: 自分の友達

en: My Friends %s
ja: 友達 (%s)

en: My Friends <span>%s</span>
ja: 自分の友達 <span>%s</span>

[ctx: My Group screen nav]
en: Activity
ja: アクティビティ

[ctx: My Group screen nav]
en: Forum
ja: フォーラム

[ctx: My Group screen nav]
en: Manage
ja: 管理

[ctx: My Group screen nav]
en: Members %s
ja: メンバー ％s

[ctx: My Group screen nav]
en: Send Invites
ja: 招待を送信

en: My Groups %s
ja: 参加グループ (%s)

en: My Groups <span>%s</span>
ja: 自分のグループ <span>%s</span>

[ctx: My Groups page <title>]
en: Memberships
ja: メンバーシップ

en: My Messages
ja: わたしのメッセージ

en: My Profile
ja: 自分のプロフィール

en: My Sites
ja: 参加サイト

en: My Sites %s
ja: 自分のサイト %s

en: My Sites <span>%s</span>
ja: 自分のサイト <span>%s</span>

en: My Topics %s
ja: 投稿したトピック (%s)

en: My Topics <span>%s</span>
ja: 自分のトピック <span>%s</span>

en: Name
ja: 名前

en: Name and Description
ja: 名前と説明

en: Navigator
ja: ナビゲーター

en: Never active
ja: 有効化されていません

en: New Groups
ja: 新規グループ

en: New Members
ja: 新規メンバー

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: New Post
ja: 新規投稿

en: New Reply
ja: 新しい返信

en: New Sites
ja: 新しいサイト

en: New Topic
ja: トピックの作成

en: New bbPress Installation
ja: 新規 bbPress インストール

en: New friendship created
ja: 新しい交友関係ができました

en: New friendships
ja: 新しい友達

en: New group forum post
ja: グループフォーラムの新しい投稿

en: New group forum topic
ja: グループフォーラムの新しいトピック

en: New member registered
ja: 新規メンバーの登録

en: New post comment posted
ja: 投稿への新しいコメント

en: New post published
ja: 新しい投稿を公開しました

en: New site created
ja: 新しいサイトを作成しました

en: Newest
ja: 最新

en: Newest First
ja: 新しいものを先頭表示

en: Newest Registered
ja: 登録日順

en: Newly Created
ja: 作成日時順

en: Next Entries &rarr;
ja: 次のエントリー &rarr;

en: Next Step
ja: つぎのステップ

en: No
ja: いいえ

en: No Admins
ja: 管理者不在

en: No Comments &#187;
ja: コメントなし &#187;

en: No Group Profile Photo
ja: グループプロフィール写真がありません

en: No Mods
ja: モデレーター不在

en: No Subject
ja: 題名なし

en: No activities found.
ja: アクティビティが見つかりませんでした。

en: No activity found with this ID.
ja: この ID のアクティビティが見つかりませんでした。

en: No changes were made to this account.
ja: アカウントは変更されませんでした。

en: No changes were made to your account.
ja: アカウントは変更されませんでした。

en: No components found.
ja: コンポーネントが見つかりませんでした。

en: No file was uploaded.
ja: ファイルをアップロードできませんでした。

en: No group found with this ID. <a href="%s">Go back and try again</a>.
ja: ご指定の ID のグループが見つかりませんでした。<a href="%s">前に戻ってもう一度お試しください</a>。

en: No groups found.
ja: グループが見つかりませんでした。

en: No groups matched the current filter.
ja: 現在の条件に該当するグループはありません。

en: No members of this type
ja: このタイプのメンバーはいません。

en: No members were found.
ja: メンバーが見つかりませんでした。

en: No new notifications
ja: 新しい通知はありません。

en: No new notifications.
ja: 何も通知はありません

en: No one has signed up yet!
ja: 誰もまだ登録していません !

en: No pending accounts found.
ja: 承認待ちのアカウントはありません。

en: No posts found. Try a different search?
ja: 投稿は見つかりませんでした。新しい検索を試してみませんか ?

en: No user found with this ID. <a href="%s">Go back and try again</a>.
ja: ご指定の ID のユーザーが見つかりませんでした。<a href="%s">前に戻ってもう一度お試しください</a>。

en: No, do not send email
ja: いいえ、メールを送信しません

en: Non-group specific forum creation
ja: グループ未指定フォーラムの作成

en: Not Found
ja: 見つかりません

en: Not Required
ja: 任意

en: Not Spam
ja: スパムを解除

en: Not recently active
ja: 最近のアクティビティはありません

en: Not starred
ja: スターなし

en: Note: Any fields in the first group will appear on the signup page.
ja: 注意: 最初のグループにある欄はすべて登録ページに表示されます。

en: Note: This component is retired and will not be receiving any updates in the future.  Only use this component if your current site relies on it.
ja: 注: このコンポーネントはリタイア状態で、今後更新されません。現在のサイトがこれに依存している場合のみ利用するようにしてください。

en: Notice activated successfully.
ja: 通知を有効化しました。

en: Notice deactivated successfully.
ja: 通知を無効にしました。

en: Notice deleted successfully.
ja: 通知を削除しました。

en: Notice successfully created.
ja: 通知を作成しました。

en: Notice was not created. Please try again.
ja: 通知を作成できませんした。もう一度お試しください。

en: Notices
ja: 通知

en: Notification
ja: 通知

[ctx: Notification screen action]
en: Unread
ja: 未読

[ctx: Notification screen nav]
en: Read
ja: 既読

[ctx: Notification screen nav]
en: Unread
ja: 未読

en: Notification successfully deleted.
ja: 通知を削除しました。

en: Notification successfully marked read.
ja: 通知を既読としてマークしました。

en: Notification successfully marked unread.
ja: 通知を未読としてマークしました。

en: Notifications
ja: 通知

en: Notifications deleted.
ja: 通知を削除しました。

en: Notifications marked as read
ja: 通知を既読にしました。

en: Notifications marked as unread.
ja: 通知を未読にしました。

en: Notify group members of these changes via email
ja: これらの変更をメールでグループのメンバーに知らせる

en: Notify members of relevant activity with a toolbar bubble and/or via email, and allow them to customize their notification settings.
ja: ツールバーのバブルやメールで最近のアクティビティをメンバーに通知し、メンバーが通知設定をカスタマイズできるようにします。

en: November
ja: 11月

en: Number field
ja: 数字欄

[ctx: Number of new activity mentions]
en: %s new | %s new
ja[0]: 新規%s件

en: October
ja: 10月

en: Oldest
ja: b最初

en: Oldest First
ja: 古いものを先頭表示

en: Once you have built up friend connections you will be able to invite others to your group.
ja: 友達になると、その人たちをグループに招待できます。

en: Once you've made some friendships, you'll be able to invite those members to this group.
ja: 友達関係のメンバーがいれば、そのメンバーをこのグループに招待できるようになります。

en: One of the password fields was empty.
ja: パスワード欄のいずれかが記入されていません。

en: Only the group creator may continue editing this group.
ja: グループの作成者のみが引き続きグループを編集できます。

en: Only users who are invited can join the group.
ja: 招待されたメンバーのみが加われます。

en: Only users who request membership and are accepted can join the group.
ja: グループへの参加申請が承認されたユーザーのみがグループに加われます。

en: Open Topic
ja: トピックを開始

en: Options
ja: 設定

en: Order By:
ja: 並び順:

en: Overview
ja: 概要

en: Page %s
ja: ページ %s

[ctx: Page <title>]
en: Notifications
ja: 通知

[ctx: Page and <title>]
en: My Activity
ja: 自分のアクティビティ

en: Page not found
ja: ページが見つかりませんでした

[ctx: Page title]
en: My Profile
ja: マイプロフィール

[ctx: Page title for the Activity directory.]
en: Activity
ja: アクティビティ

[ctx: Page title for the Groups directory.]
en: Groups
ja: グループ

[ctx: Page title for the Members directory.]
en: Members
ja: メンバー

[ctx: Page title for the Sites directory.]
en: Sites
ja: サイト

[ctx: Page title for the user activation screen.]
en: Activate
ja: 有効化

[ctx: Page title for the user registration screen.]
en: Register
ja: 登録

en: Pages
ja: 固定ページ

en: Pages:
ja: ページ:

en: Password
ja: パスワード

en: Password Lost and Found
ja: パスワード紛失取り扱い

en: Password Protected
ja: パスワードで保護されています

[ctx: Pending Accounts per page (screen options)]
en: Pending Accounts
ja: 承認待ちアカウント

[ctx: Pending signup action]
en: Activate
ja: 有効化

[ctx: Pending signup action]
en: Email
ja: メール

en: Pending users list
ja: 未承認ユーザーリスト

en: Pending users list navigation
ja: 未承認ユーザーリストナビゲーション

en: Permalink:
ja: パーマリンク

en: Permanent Link to
ja: パーマリンク

en: Permanent link to this post
ja: この投稿への永続的なリンク

en: Photo
ja: 写真

en: Plain text email content
ja: プレーンテキストメール本文

en: Please <a href="%s" title="Create an account">create an account</a> to get started.
ja: まず<a href="%s" title="アカウントを作成">アカウントを作成</a>してください。

en: Please allow us to access to your camera.
ja: カメラへのアクセスを許可してください。

en: Please check your email address.
ja: メールアドレスをご確認ください。

en: Please do not leave the comment area blank.
ja: コメント領域を空白にしないでください。

en: Please enter a username
ja: ユーザー名を入力してください。

en: Please enter options for this Field:
ja: この欄のオプションを入力してください:

en: Please enter some content to post.
ja: 投稿には何か内容を入れてください

en: Please fill in all of the required fields
ja: 必須フィールドをすべて記入してください

en: Please make sure you enter your password twice
ja: パスワードを2回入力しているかご確認ください。

en: Please make sure you fill in all required fields in this profile field group before saving.
ja: 保存する前に、このプロフィール欄グループで記入必須欄にすべて入力済みかどうか確認してください。

en: Please make sure you give the group a name.
ja: グループ名が入っているか確認してください。

en: Please pick the group forum where you would like to post this topic.
ja: このトピックを投稿したいグループフォーラムを選んでください。

en: Please provide a title for your forum topic.
ja: フォーラムトピックの件名を入力してください。

en: Please provide a valid activation key.
ja: 正しい有効化キーを入力してください。

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
ja: %1$sブラウザーアップローダー%2$sでこのファイルをアップロードしてみてください。

en: Popular
ja: 人気

en: Post
ja: 投稿

en: Post In Group Forum:
ja: グループフォーラムに投稿:

en: Post Reply
ja: 返信を投稿

en: Post Topic
ja: トピックを投稿

en: Post Type Comments Tracking
ja: 投稿タイプコメントトラッキング

[ctx: Post Type generic activity post admin filter]
en: New item published
ja: 新規項目を公開しました

[ctx: Post Type generic comments activity admin filter]
en: New item comment posted
ja: 項目への新しいコメントが投稿されました

[ctx: Post Type generic comments activity front filter]
en: Item comments
ja: 項目へのコメント

en: Post Update
ja: 近況を投稿

en: Post a New Topic:
ja: 新しくトピックを投稿する:

en: Post in
ja: 投稿先

en: Post what's new
ja: 新着情報を投稿

[ctx: Post written by...]
en: by %s
ja: 投稿者: %s

en: Posted a status update
ja: 近況を投稿しました

en: Posts
ja: 投稿

en: Primary Item ID
ja: 主項目 ID

en: Primary Navigation
ja: メインナビゲーション

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Privacy Options
ja: 公開設定

en: Privacy:
ja: プライバシー:

en: Private
ja: 非公開

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 非公開 <span class="count">(%s)</span>

en: Private Group
ja: プライベートグループ

en: Private Message
ja: プライベートメッセージ

en: Private Messages
ja: プライベートメッセージ

en: Private Messaging
ja: プライベートメッセージ

en: Profile
ja: プロフィール

en: Profile Details
ja: プロフィール詳細

en: Profile Photo
ja: プロフィール写真

en: Profile Photo Uploads
ja: プロフィール写真のアップロード

en: Profile Settings
ja: プロフィール設定

en: Profile Syncing
ja: プロフィール同期

en: Profile Updates
ja: プロフィール更新

[ctx: Profile activity screen nav]
en: Activity
ja: アクティビティ

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Favorites
ja: お気に入り

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Friends
ja: 友達

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Groups
ja: グループ

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Mentions
ja: メンション

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Personal
ja: 個人

en: Profile field requirement is missing.
ja: 必須記入欄が入力されていません。

en: Profile field type is missing.
ja: プロフィール欄タイプが入力されていません。

en: Profile fields must have a name.
ja: プロフィール欄には名前が必要です。

[ctx: Profile header menu]
en: Profile
ja: プロフィール

[ctx: Profile header sub menu]
en: Change Cover Image
ja: カバー画像を変更

[ctx: Profile header sub menu]
en: Change Profile Photo
ja: プロフィール写真を変更

[ctx: Profile header sub menu]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: Profile header sub menu]
en: View
ja: 表示

en: Profile not recently updated.
ja: プロフィールはしばらく更新されていません。

en: Profile photo of %s
ja: %s のプロフィール写真

en: Profile photo preview
ja: プロフィール写真のプレビュー

en: Profile photo to crop
ja: 切り抜くプロフィール写真

en: Profile photo was deleted.
ja: プロフィール写真を削除しました。

en: Profile photos of online users
ja: オンラインユーザーのプロフィール画像

en: Profile photos of recently active members
ja: 最近活動したメンバーのプロフィール写真

en: Profile picture
ja: プロフィール写真

en: Profile picture of %s
ja: %s さんのプロフィール写真

en: Profile picture of site author %s
ja: サイト投稿者 %s のプロフィール画像

en: Profile picture of the author of the site %s
ja: %s サイトの投稿者のプロフィール写真

[ctx: Profile screen nav]
en: Notifications
ja: 通知

[ctx: Profile screen nav]
en: Notifications <span class="%s">%s</span>
ja: 通知 <span class="%s">%s</span>

[ctx: Profile settings sub nav]
en: Profile Visibility
ja: プロフィール公開状態

en: Profile updated %s
ja: プロフィール更新: %s

en: Profile updated.
ja: プロフィールを更新しました。

en: Project Lead
ja: プロジェクトリード

en: Project Leaders
ja: プロジェクトリーダー

en: Promote to Admin
ja: 管理者に昇格

en: Promote to Mod
ja: モデレーターに昇格

en: Public
ja: 公開

en: Public <span class="count">(%s)</span> | Public <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 公開 <span class="count">(%s)</span>

en: Public Group
ja: 公開グループ

en: Public Message
ja: 公開メッセージ

en: Public group activity feed of which %s is a member.
ja: %s がメンバーになっている公開グループのアクティビティフィード。

en: RSS Feed
ja: RSS

en: RSS feed 'id' must be defined
ja: RSS フィード 'id' の定義が必要です

en: Random Group
ja: グループをでたらめに

en: Random Member
ja: メンバーをでたらめに

en: Random Site
ja: ランダムサイト

en: Read
ja: 既読

en: Read the rest of this entry &rarr;
ja: 残りのエントリーを読む &rarr;

en: Recent Networkwide Posts
ja: 最近の全体の投稿

en: Recently Active
ja: 最近活発

en: Recently Active Members
ja: 最近の活動メンバー

en: Recently Joined
ja: 最近参加

en: Record activity for new posts and comments from your site.
ja: サイトの新しい記事とコメントを記録します。

en: Record activity for new sites, posts, and comments across your network.
ja: ネットワーク全体の新しいサイト、記事、コメントのログをとる。

[ctx: Records the timestamp that the user registered into the activity stream]
en: registered %s
ja: 登録日: %s

en: Register
ja: 登録

en: Register for a new account
ja: 新規アカウント登録

en: Registered
ja: 登録日

en: Registered on: %s
ja: 登録日: %s

en: Registered post types
ja: 登録済みの投稿タイプ

en: Registering for this site is easy, just fill in the fields below and we'll get a new account set up for you in no time.
ja: このサイトへの登録は簡単です。以下の欄に記入すれば、すぐにアカウントを設定できます。

en: Registering for this site is easy. Just fill in the fields below, and we'll get a new account set up for you in no time.
ja: このサイトへの登録は簡単です。以下の欄に記入すれば、すぐにアカウントを設定できます。

en: Registration
ja: 登録

en: Registration is disabled. %s
ja: 現在新規は登録できません。%s

en: Reject
ja: 拒否

en: Rejected
ja: 拒否済み

en: Remember Me
ja: ログイン状態を保存する

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Ban
ja: ブロックを解除

en: Remove Favorite
ja: お気に入りから削除

en: Remove Invite
ja: 招待状の削除

en: Remove all starred messages in this thread
ja: スレッド内のスターがつけられたメッセージをすべて削除

en: Remove from group
ja: グループから削除

en: Remove star
ja: スターを削除

en: Remove this member
ja: このメンバーを削除

en: Repair
ja: 修復

en: Repair Data
ja: データの修復

en: Repair Items
ja: 項目を修復

en: Repair member "last activity" data.
ja: ユーザーの「最近のアクティビティ」データを修復する

en: Repair tools
ja: 修復ツール

en: Repeat New Password
ja: 新しいパスワードを再入力

en: Replied To
ja: 返信元:

en: Replied to a status update
ja: 近況に返信しました

en: Replies
ja: 返信

en: Replies are disabled for this activity item
ja: このアクティビティ項目への返信機能はご利用いただけません

en: Replies disabled
ja: 返信機能はご利用いただけません

en: Reply
ja: 返信

en: Reply Posted!
ja: 返信を投稿しました !

en: Reply to Activity
ja: アクティビティへの返信

en: Reply to Message
ja: メッセージに返信

en: Repopulating Blogs records&hellip; %s
ja: ブログレコードの再構築中… %s

en: Request Membership
ja: 参加申請する

en: Request Pending
ja: 申請保留中

en: Request Sent
ja: 申請を送信しました

en: Requests
ja: 申請

en: Required
ja: 必須

en: Requirement
ja: 要件

en: Resend Activation Emails
ja: 有効化メールを再送

en: Retired <span class="count">(%s)</span> | Retired <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: リタイア済み <span class="count">(%s)</span>

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Roles
ja: 権限グループ

en: Save
ja: 保存

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Search
ja: 検索

en: Search Activity...
ja: アクティビティを検索

en: Search Forums...
ja: フォーラムの検索

en: Search Friends...
ja: 友達を検索…

en: Search Members...
ja: メンバーを検索…

en: Search Messages
ja: メッセージを検索

en: Search Messages...
ja: メッセージを検索…

en: Search Notifications...
ja: 通知を検索…

en: Search Pending Users
ja: 未承認ユーザーを検索

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Search all Activity
ja: すべてのアクティビティを検索

en: Search all Groups
ja: すべてのグループを検索

en: Search anything...
ja: 検索する…

en: Search for:
ja: 検索:

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
ja: &#8220;%s&#8221; の検索結果

en: Search sites...
ja: サイト検索

en: Second Footer Widget Area
ja: フッターウィジェットエリア 2

en: Secondary Item ID
ja: 副項目 ID

en: Security Release | Security Releases
ja[0]: セキュリティリリース

en: Security error.
ja: セキュリティエラー。

en: See All
ja: すべて見る

en: Select
ja: 選択

en: Select %s
ja: %sを選択

en: Select Bulk Action
ja: 一括操作を選択

en: Select activity item %1$d
ja: アクティビティ項目 %1$d を選択

en: Select activity type
ja: アクティビティタイプを選択

en: Select all
ja: すべて選択

en: Select an image
ja: 画像を選択

en: Select day
ja: 日付を選択

en: Select friends to invite.
ja: 招待する友達を選んでください。

en: Select group %1$d
ja: グループ %1$d を選択

en: Select member type
ja: メンバータイプを選択

en: Select month
ja: 月を選択

en: Select people to invite from your friends list.
ja: 招待する人を友達一覧から選んでください。

en: Select this message
ja: このメッセージを選択

en: Select this notification
ja: この通知を選択

en: Select user: %s
ja: ユーザーを選択: %s

en: Select visibility
ja: 公開状態を選択

en: Select year
ja: 年を選択

en: Select your File
ja: ファイルを選択

en: Select:
ja: 選択:

en: Send Invites
ja: 招待する

en: Send Message
ja: メッセージ送信

en: Send Reply
ja: 返信を送信

en: Send Request
ja: 申請を送信

en: Send To (Username or Friend's Name)
ja: 送信先 (ユーザー名または友達の名前)

en: Send a Reply
ja: 返信を送信

en: Send a private message to this user.
ja: このユーザーにプライベートメッセージを送る。

en: Send a public message on your activity stream.
ja: アクティビティストリーム上で公開メッセージを送る。

en: Send an email notice when:
ja: 以下の際にメール通知を送信:

en: Sent
ja: 送信済み

en: Sent %s
ja: %s を送信

en: Sent:
ja: 送信済:

en: September
ja: 9月

en: Set Up Components
ja: コンポーネントの設定

en: Settings
ja: 設定

en: Settings Saved.
ja: 設定を保存しました。

[ctx: Settings page header]
en: Profile Fields
ja: プロフィール欄

en: Should this group have a forum?
ja: グループフォーラムを作成しますか ?

en: Show a Log In form to logged-out visitors, and a Log Out link to those who are logged in.
ja: ログインしていない訪問者にログインフォームを表示し、ログイン中のユーザーにログアウト用リンクを表示します。

en: Show all
ja: すべてを見る

en: Show all %d comments
ja: %d件のコメントをすべて表示

en: Show all comments for this thread
ja: このスレッドのすべてのコメントを見る

en: Show the Toolbar for logged out users
ja: ログインしていないユーザーにツールバーを表示

en: Show:
ja: 表示:

en: Sign Up
ja: アカウント登録

en: Site
ja: サイト

en: Site Activity
ja: サイトアクティビティ

en: Site Directory
ja: サイトディレクトリ

en: Site Domain:
ja: サイトのドメイン:

en: Site Name:
ja: サイト名:

en: Site Title
ja: サイトのタイトル

en: Site Title:
ja: サイトのタイトル:

en: Site Tracking
ja: サイトトラッキング

en: Site Wide Activity RSS Feed
ja: サイト全体のアクティビティ RSS フィード

en: Site registration is currently disabled
ja: 現在サイト登録はできなくなっています。

en: Sites
ja: サイト

en: Sites <span class="%s">%s</span>
ja: サイト <span class="%s">%s</span>

en: Some of these tools create substantial database overhead. Avoid running more than one repair job at a time.
ja: これらのツールの中には、かなりのデータベースのオーバーヘッドを生ずるものがあります。一度に複数の修復ジョブを実行しないでください。

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
ja: お探しのものは見つかりませんでした。

en: Sorry, no attachments matched your criteria.
ja: 条件に合う添付ファイルは見つかりませんでした。

en: Sorry, no members were found.
ja: メンバーが見つかりませんでした。

en: Sorry, no messages were found.
ja: メッセージが見つかりませんでした。

en: Sorry, no notices were found.
ja: 通知が見つかりませんでした。

en: Sorry, no posts matched your criteria.
ja: 条件に合う投稿はありませんでした。

en: Sorry, that email address is already used!
ja: このメールアドレスはすでに使用されています !

en: Sorry, that email address is not allowed!
ja: そのメールアドレスでは登録できません !

en: Sorry, that username already exists!
ja: このユーザー名はすでに使用されています !

en: Sorry, the item you are replying to no longer exists.
ja: 返信した項目が存在ししません。

en: Sorry, there was no activity found. Please try a different filter.
ja: 条件に一致するアクティビティはありません。別のフィルターをお試しください。

en: Sorry, there were no forum topics found.
ja: フォーラムのトピックが見つかりませんでした。

en: Sorry, there were no posts found. Why not write one?
ja: 投稿が見つかりませんでした。新規投稿をしてみませんか ?

en: Sorry, there were no sites found.
ja: サイトが見つかりませんでした。

en: Sorry, uploading the file failed.
ja: アップロードする際に問題が発生しました。

en: Sorry, usernames may not contain the character "_"!
ja: ユーザー名には '_' (アンダーバー) を含めることはできません。

en: Sorry, usernames must have letters too!
ja: ユーザー名には半角英字の小文字を含めてください。

en: Sorry, you are not allowed to create groups.
ja: グループを作成する権限がありません。

en: Sort Order:
ja: ソート順:

en: Spam
ja: スパム

en: Spam <span class="count">(%s)</span>
ja: スパム <span class="count">(%s)</span>

en: Spam management
ja: スパム管理

en: Spammer
ja: スパマー

en: Special community roles no longer exist. Use mapped capabilities instead
ja: 特別コミュニティ権限グループは廃止されました。代わりにマップ権限をご利用ください。

en: Star
ja: スター

en: Star the first message in this thread
ja: このスレッドの最初のメッセージにスターを付ける

en: Starred
ja: スター付き

en: Start typing a username to add a new member.
ja: 新しいメンバーを追加するには、ユーザー名を入力してください。

en: Started by %1$s
ja: %1$s が開始

en: Sticky Topic
ja: トピックを先頭に固定

[ctx: Sticky post]
en: Featured
ja: おすすめ

en: Subject
ja: 題名

en: Submit
ja: 送信

en: Submitted on %s
ja: 送信日: %s

en: Submitted on: %s
ja: 投稿日時: %s

en: Subscriptions
ja: 購読

en: Support Forums
ja: サポートフォーラム

en: Support for Emojis
ja: 絵文字対応

en: Switch to WordPress Toolbar
ja: WordPress ツールバーに切り替える

en: Tags (comma separated):
ja: タグ (コンマ区切り):

en: Tags:
ja: タグ:

en: Take Photo
ja: 写真を撮影

en: Text color
ja: テキストカラー

en: Text size
ja: 文字サイズ

en: Textbox
ja: テキストボックス

en: Thank you for installing BuddyPress! BuddyPress helps you build any type of community website using WordPress, with member profiles, activity streams, user groups, messaging, and more.
ja: BuddyPress のインストールありがとうございます。BuddyPress は、メンバーのプロフィール・アクティビティストリーム・ユーザーグループ・メッセージ機能などで、WordPress を使ったありとあらゆる種類のソーシャルネットワーク構築をお手伝いします。

en: Thanks for registering!
    
    To complete the activation of your account, go to the following link: {{{activate.url}}}
ja: ご登録ありがとうございます。
    アカウントを有効化するには、以下のリンクをクリックしてください。{{{activate.url}}}

en: That email address is already taken.
ja: このメールアドレスはすでに使用されています。

en: That email address is currently unavailable for use.
ja: そのメールアドレスは現在使用できません。

en: That email address is invalid. Check the formatting and try again.
ja: 無効なメールアドレスです。フォーマットを確認してもう一度お試しください。

en: That image is too big. Please upload one smaller than %s
ja: この画像は大きすぎます。%s より小さいものをアップロードしてください。

en: That photo is too big. Please upload one smaller than %s
ja: 写真が大きすぎます。%s よりも小さい写真をアップロードしてください。

en: That username is already activated.
ja: そのユーザー名はすでに有効化されています。

en: That username is not allowed
ja: そのユーザー名は使えません

en: The %s was deleted successfully!
ja: %s を削除しました

en: The BuddyBar is no longer supported. Please migrate to the WordPress toolbar as soon as possible.
ja: BuddyBar への対応は終了しました。なるべく早く WordPress ツールバーに移行して下さい。

en: The BuddyPress Community
ja: BuddyPress コミュニティ

en: The Name and Description box is fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to hide or unhide, or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
ja: 名前と説明のボックスの位置は固定されていますが、他のすべてのボックスの位置はドラッグアンドドロップを使用して変更できます。また、各ボックスのタイトルバーをクリックすると、最小化または最大化することができます。表示オプションタブを使用して非表示と表示、1列または2列のレイアウトを選択できます。

en: The activity I've marked as a favorite.
ja: お気に入りにマークしたアクティビティ。

en: The activity item has been marked as spam and is no longer visible.
ja: このアクティビティ項目はスパムとしてマークされ、今後表示されません。

en: The activity item has been updated successfully.
ja: アクティビティ項目を更新しました。

en: The activity of groups I am a member of.
ja: 参加しているグループのアクティビティ。

en: The activity of my friends only.
ja: 友達のアクティビティのみ。

en: The bb-config.php file was not found at that location. Please try again.
ja: 指定された場所に bb-config.php ファイルが見つかりません。もう一度お試しください。

en: The current user is being initialized without using $wp->init().
ja: 現在のユーザーは $wp->init() を使用せずに初期化されています。

en: The field was saved successfully.
ja: 欄を保存しました。

en: The file was uploaded successfully
ja: ファイルのアップロードに成功しました。

en: The first footer widget area
ja: フッターウィジェットエリア 1

en: The following active BuddyPress Components do not have associated WordPress Pages: %2$s. <a href="%1$s">Repair</a>
ja: 以下の有効化済み BuddyPress コンポーネントは WordPress 固定ページと関連付けられていません: %2$s  <a href="%1$s">修復</a>

en: The following members were successfully modified: %s
ja: 以下のメンバーの変更に成功しました: %s

en: The following users could not be added to the group: %s
ja: 以下のユーザーをグループに追加できませんでした: %s

en: The following users were successfully added to the group: %s
ja: 以下のユーザーをグループに追加しました: %s

en: The forums component has not been set up yet.
ja: フォーラムは設置されていません。

en: The fourth footer widget area
ja: フッターウィジェットエリア 4

en: The group cover image was deleted successfully!
ja: グループのカバー画像は正常に削除されました。

en: The group cover image was uploaded successfully.
ja: グループのカバー画像がアップロードされました。

en: The group has been updated successfully.
ja: グループを更新しました。

en: The group profile photo was deleted successfully!
ja: グループのプロフィール写真を削除しました。

en: The group profile photo was uploaded successfully.
ja: グループプロフィール写真をアップロードしました。

en: The group was deleted successfully.
ja: グループを削除しました。

en: The group was saved successfully.
ja: グループを保存しました。

en: The member requested to join the group
ja: グループへの参加をリクエストしたメンバー

en: The new group profile photo was uploaded successfully.
ja: 新しいグループプロフィール写真をアップロードしました。

en: The new password fields did not match.
ja: 新しいパスワードの欄が一致しませんでした。

en: The new password must be different from the current password.
ja: 新しいパスワードに現在と同じパスワードは使用できません。

en: The passwords you entered do not match.
ja: あなたが入力したパスワードは一致しませんでした。

en: The post was deleted successfully
ja: 投稿を削除しました

en: The post was edited successfully
ja: 投稿を編集しました

en: The profile field type %s is not registered.
ja: プロフィール欄タイプ %s は登録されていません。

en: The public activity for everyone on this site.
ja: このサイト全員の公開アクティビティ

en: The second footer widget area
ja: フッターウィジェットエリア 2

en: The sidebar widget area
ja: サイドバーウィジェットエリア

en: The site is already active.
ja: そのサイトはすでに有効化されています。

en: The third footer widget area
ja: フッターウィジェットエリア 3

en: The topic was closed successfully
ja: トピックを閉鎖しました

en: The topic was created successfully
ja: トピックを作りました

en: The topic was deleted successfully
ja: トピックを削除しました

en: The topic was edited successfully
ja: トピックを編集しました

en: The topic was made sticky successfully
ja: トピックを固定しました

en: The topic was opened successfully
ja: トピックを再開しました

en: The topic was unstuck successfully
ja: トピックの固定を解除しました

en: The two big editing areas for the activity title and content are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Primary Item/Secondary Item, Link, Type, Author ID) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
ja: アクティビティタイトルとコンテンツ用にある2つの大きな編集エリア位置は固定ですが、その他のボックスはすべてドラッグ & ドロップで位置を変更したり、タイトルバーをクリックして拡大・縮小できます。表示設定タブを使って主項目・副項目、リンク、タイプ、投稿者 ID などのボックスを表示したり、この画面のレイアウトを1または2カラムに選択できます。

en: The uploaded file exceeds the maximum allowed file size for this site
ja: 画像のファイルサイズが大きすぎます。このサイトのファイルサイズ上限:

en: The uploaded file exceeds the maximum allowed file size of: %s
ja: 画像のファイルサイズが許可されている上限 %s よりも大きいようです。

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ja: 部分的にしかアップロードできませんでした。

en: The user is already active.
ja: そのユーザーはすでに有効化されています。

en: The web browser on your device cannot be used to upload files.
ja: お使いのデバイスのウェブブラウザではファイルのアップロードは利用できません。

en: Theme activated! This theme contains <a href="%s">custom header image</a> support and <a href="%s">sidebar widgets</a>.
ja: テーマを有効化しました。このテーマは<a href="%s">カスタムヘッダー画像</a>および<a href="%s">サイドバーウィジェット</a>に対応しています。

en: There are many different types of activities. Some are generated automatically by BuddyPress and other plugins, and some are entered directly by a user in the form of status update. To help manage the different activity types, use the filter dropdown box to switch between them.
ja: アクティビティには色々な種類のものがあります。BuddyPress やその他のプラグインによって自動的に生成されるものもあれば、ユーザーが近況報告の形で直接入力するものもあります。様々なアクティビティタイプを管理するには、フィルタードロップダウンボックスを使ってタイプ表示を切り替えてください。

en: There are no fields in this group.
ja: このグループには欄がありません。

en: There are no groups to display.
ja: 表示できるグループはありません。

en: There are no pending membership requests.
ja: 保留中の参加申請はありません。

en: There are no posts for this topic.
ja: このトピックへの投稿はありません。

en: There are no recently active members
ja: 最近活発なメンバーはいません

en: There are no users currently online
ja: 現在オンラインのメンバーはいません。

en: There aren't enough site members to show a random sample just yet.
ja: サイトのメンバーが少ないため、ランダム表示ができません。

en: There is a pending change of your email address to %1$s.<br />Check your email (%2$s) for the verification link. <a href="%3$s">Cancel</a>
ja: %1$s へのメールアドレス変更はまだ行われていません。<br />認証用のリンクが届いているかどうか、メール (%2$s) を確認してください。<a href="%3$s">キャンセル</a>

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
ja: 設定にエラーがありました。サーバー管理者にお問い合わせください。

en: There was a problem accepting that request. Please try again.
ja: 申請を承認する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem activating accounts. Please try again.
ja: アカウントを有効にする際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem activating that notice.
ja: 通知を有効化する際にエラーが発生しました。

en: There was a problem closing the notice.
ja: 通知を閉じる際にエラーが発生しました。

en: There was a problem cropping the group profile photo.
ja: グループプロフィールの写真の切り抜きに失敗しました。

en: There was a problem cropping your profile photo.
ja: プロフィール写真を切り抜く際に問題が発生しました。

en: There was a problem deactivating that notice.
ja: 通知を無効化するに際エラーが発生しました。

en: There was a problem deleting messages.
ja: メッセージを削除する際にエラーが発生しました。

en: There was a problem deleting sign-ups. Please try again.
ja: 登録を削除する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem deleting that notice.
ja: 通知を削除する際にエラーが発生しました。

en: There was a problem deleting that notification.
ja: 通知を削除する際にエラーが発生しました。

en: There was a problem deleting that profile photo. Please try again.
ja: プロフィール画像を削除する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem deleting the group cover image. Please try again.
ja: グループのカバー画像の削除中に問題が発生しました。再度お試しください。

en: There was a problem deleting the group profile photo. Please try again.
ja: グループのプロフィール写真を削除する際に問題が発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem deleting your cover image. Please try again.
ja: カバー画像の削除中に問題が発生しました。再度お試しください。

en: There was a problem deleting your profile photo. Please try again.
ja: プロフィール画像を削除する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem managing your messages.
ja: メッセージの管理を行う際に問題が発生しました。

en: There was a problem managing your notifications.
ja: 通知を管理する際に問題が発生しました。

en: There was a problem marking messages as read.
ja: メッセージを既読にする際にエラーが発生しました。

en: There was a problem marking messages as unread.
ja: メッセージを未読にする際にエラーが発生しました。

en: There was a problem marking that message.
ja: メッセージをマークする際に問題が発生しました。

en: There was a problem marking that notification.
ja: メッセージをマークする際にエラーが発生しました。

en: There was a problem posting your update, please try again.
ja: 近況を投稿する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem posting your update. Please try again.
ja: 近況を投稿する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem rejecting that request. Please try again.
ja: 申請を拒否する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem sending that reply. Please try again.
ja: 返信を送信する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem sending the activation emails. Please try again.
ja: アカウントを有効化するためのメールを送信する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem sending your reply. Please try again.
ja: 返信する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem updating some of your profile information. Please try again.
ja: プロフィール欄を更新する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem uploading the cover image.
ja: カバー画像をアップロード中に問題が発生しました。

en: There was a problem verifying your new email address. Please try again.
ja: 新しいメールアドレスを認証する際に問題が発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem when deleting. Please try again.
ja: 削除する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem; please correct the form below and try again.
ja: 問題が発生しました。以下のフォームを修正してもう一度お試しください。

en: There was an error accepting the group invitation. Please try again.
ja: グループへの招待を承認する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error accepting the membership request. Please try again.
ja: グループ参加申請を承認する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error deleting %s from the system. Please try again.
ja: %s をシステムから削除する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error deleting messages.
ja: メッセージを削除する際にエラーが発生しました。

en: There was an error deleting that message.
ja: メッセージを削除する際にエラーが発生しました。

en: There was an error deleting that post
ja: 投稿を削除する際にエラーが発生しました

en: There was an error deleting the %s. Please try again.
ja: %sを削除する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error deleting the group. Please try again.
ja: グループを削除する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error deleting the topic
ja: トピックを削除する際にエラーが発生しました

en: There was an error joining the group.
ja: グループ参加の際にエラーが起きました。

en: There was an error leaving the group.
ja: グループを離れる際にエラーが発生しました。

en: There was an error marking that activity as a favorite. Please try again.
ja: アクティビティをお気に入りに登録する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error posting that reply, please try again.
ja: 返信投稿の際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error posting that reply. Please try again.
ja: 返信を投稿する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error posting your reply. Please try again.
ja: 返信を投稿する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error rejecting the membership request. Please try again.
ja: グループ参加申請を拒否する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error removing that activity as a favorite. Please try again.
ja: アクティビティをお気に入りから削除する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error removing that user from the group. Please try again.
ja: グループからユーザーを削除する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error removing the invite
ja: 招待の削除中にエラーが発生しました

en: There was an error saving group details. Please try again.
ja: グループ説明の保存中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error saving the field. Please try again.
ja: フィールドを保存する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error saving the group profile photo, please try uploading again.
ja: グループプロフィールの写真を保存する際に問題が発生しました。もう一度アップロードしてみてください。

en: There was an error saving the group. Please try again.
ja: グループを保存する際に問題が発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error sending your group membership request. Please try again.
ja: グループ参加申請を送信する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error updating group details. Please try again.
ja: グループの説明を更新する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error updating group settings. Please try again.
ja: グループ設定を更新する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error when banning that user. Please try again.
ja: ユーザーを禁止する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error when closing that topic
ja: トピックを閉鎖する際にエラーが発生しました

en: There was an error when creating the topic
ja: トピックを作成する際にエラーが発生しました

en: There was an error when deleting that activity
ja: アクティビティを削除する際にエラーが発生しました

en: There was an error when demoting that user. Please try again.
ja: ユーザー降格の際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error when editing that post
ja: 投稿を編集するする際にエラーが発生しました

en: There was an error when editing that topic
ja: トピックを編集する際にエラーが発生しました

en: There was an error when making that topic a sticky
ja: トピックを固定する際にエラーが発生しました

en: There was an error when opening that topic
ja: トピックを再開する際にエラーが発生しました

en: There was an error when posting your update. Please try again.
ja: 近況を投稿する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error when promoting that user. Please try again.
ja: ユーザー昇格の際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error when replying to that topic
ja: トピックに返信する際にエラーが発生しました

en: There was an error when unbanning that user. Please try again.
ja: ユーザーのブロックを解除する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error when unsticking that topic
ja: トピックの固定を解除する際にエラーが発生しました

en: There were no groups found.
ja: グループはありません。

en: There were no members found, please try another filter.
ja: 該当するメンバーが見つかりません。別の条件を試してください。

en: These field options are invalid.
ja: これらの欄の設定は無効です。

en: These identify the object that created this activity. For example, the fields could reference a pair of site and comment IDs.
ja: アクティビティを作成したオブジェクトを識別するのに使われます。例えばフィールドはサイトとコメント ID のペアを参照することもあります。

en: Third Footer Widget Area
ja: フッターウィジェットエリア 3

en: This action cannot be undone.
ja: この操作を元に戻すことはできません。

en: This action should not be used directly. Please use the BuddyPress Group Extension API to generate Manage tabs.
ja: この操作は直接行われるべきではありません。BuddyPress Group Extension API を使って管理タブを生成してください。

en: This field can be seen by: %s
ja: このフィールドを表示できるユーザー: %s

en: This field can be seen by: <span class="current-visibility-level">%s</span>
ja: この欄を見ることができる人: <span class="current-visibility-level">%s</span>

en: This field's visibility cannot be changed.
ja: 項目の表示範囲を変更できません。

en: This file is empty. Please try another.
ja: このファイルは空です。別のファイルをお試しください。

en: This file is not an image. Please try another.
ja: このファイルは画像ではありません。別のファイルをお試しください。

en: This file type is not allowed. Please try another.
ja: このファイルタイプは許可されていません。別のファイルをお試しください。

en: This group does not have a forum setup yet.
ja: このグループにはまだフォーラムが設定されていません。

en: This group has no administrators
ja: このグループには管理者がいません

en: This group has no members.
ja: このグループには誰もいません。

en: This group has no moderators
ja: このグループにはモデレーターがいません

en: This group is not currently accessible.
ja: このグループには現在アクセスできません。

en: This group must have at least one admin
ja: このグループには最低一名の管理者が必要です

en: This group will be listed in the groups directory and in search results.
ja: このグループは、グループ案内や検索結果に掲載されます。

en: This group will not be listed in the groups directory or search results.
ja: このグループは、グループ案内や検索結果には掲載されません。

en: This is a hidden group
ja: これは非表示グループです

en: This is a hidden group and only invited members can join.
ja: これは非表示グループです。招待されたメンバーのみが参加できます。

en: This is a notice to all users.
ja: すべてのユーザーへの通知です。

en: This is a private group
ja: これはプライベートグループです

en: This is a private group and you must request group membership in order to join.
ja: これはプライベートグループです。参加するには申請を送る必要があります。

en: This is a private group. To join you must be a registered site member and request group membership.
ja: これはプライベートグループです。参加するにはサイトに登録してグループ参加申請を送る必要があります。

en: This is a private group. Your membership request is awaiting approval from the group administrator.
ja: これはプライベートグループです。あなたの参加申請は管理者の承認待ちです。

en: This is a public group
ja: これは公開グループです

en: This is a required field
ja: これは記入必須欄です

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
ja: ファイルサイズの上限を超えているようです。別のファイルをお試しください。

en: This is the admin view of a user&#39;s profile.
ja: これはユーザープロフィールの管理者表示です。

en: This is the administration screen for pending accounts on your site.
ja: これはサイトの承認待ちアカウントを管理する画面です。

en: This member has no notifications.
ja: このメンバーへの通知はありません。

en: This member has no unread notifications.
ja: このメンバーへの未読通知はありません。

en: This member's profile settings have been saved.
ja: メンバーのプロフィール設定を保存しました。

en: This page is a convenient way to edit the details associated with one of your groups.
ja: このページは所属グループの詳細を編集するのに役立ちます。

en: This topic does not exist.
ja: このトピックは存在しません。

en: This topic is closed, replies are no longer accepted.
ja: このトピックは閉じられました。返信は受け付けていません。

en: This user has been marked as a spammer. Only site admins can view this profile.
ja: このユーザーはスパマーとしてマークされています。サイト管理者だけがプロフィールを見ることができます。

en: This user is a spammer.
ja: このユーザーはスパムです。

en: This user's notification settings have been saved.
ja: ユーザーの通知設定を保存しました。

en: Thumbnail
ja: サムネイル

[ctx: Title of the login widget]
en: (BuddyPress) Log In
ja: (BuddyPress) ログイン

en: Title:
ja: タイトル:

en: To skip the avatar upload process, hit the "Next Step" button.
ja: アバター画像のアップロードを省略するには、「次の手順」ボタンを押してください。

en: To skip the group profile photo upload process, hit the "Next Step" button.
ja: グループのプロフィール写真設定をスキップするには「次のステップ」ボタンをクリックしてください。

en: To:
ja: 宛先:

en: Toolbar
ja: ツールバー

[ctx: Toolbar Mention logged in user]
en: Mentions
ja: メンション

[ctx: Toolbar Mention logged in user]
en: Mentions <span class="count">%s</span>
ja: メンション<span class="count">%s</span>件

en: Tools
ja: ツール

en: Topic
ja: トピック

en: Topic splitting
ja: トピック分割

en: Topic tags:
ja: トピックタグ:

en: Topics Started
ja: トピックの開始:

en: Twenty Twelve Companion Stylesheet
ja: Twenty Twelve コンパニオン・スタイル シート

en: Type
ja: タイプ

en: Un-spammed by %s
ja: %s がスパム判定を解除

en: Un-stick Topic
ja: トピックの先頭固定を解除

en: Unavailable to all members.
ja: すべてのメンバーには使用できません。

en: Unban this member
ja: このメンバーのブロックを解除

en: Under The Hood
ja: 裏側

en: Uninstall Group Forums
ja: グループフォーラムをアンインストール

en: Unread
ja: 未読

en: Unregistered action - %s
ja: 未登録の操作 - %s

en: Unreplied
ja: 返信なし

en: Unstar
ja: スター解除

en: Update
ja: 更新

en: Update Posted!
ja: 近況を投稿しました !

en: Update Profile
ja: プロフィールを更新

en: Updated Profile
ja: 更新したプロフィール

en: Updated Profile Photos
ja: プロフィール写真を更新しました

en: Updates
ja: 更新

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload Failed! Error was: %s
ja: アップロード失敗! エラー内容: %s

en: Upload Image
ja: 画像をアップロード

en: Upload Limit Exceeded
ja: アップロード上限超過

en: Upload an image to use as a profile photo for this group. The image will be shown on the main group page, and in search results.
ja: このグループのプロフィール写真として使用する画像をアップロードします。画像はグループのメインページと検索結果に表示されます。

en: Upload an image to use as an avatar for this group. The image will be shown on the main group page, and in search results.
ja: グループ画像として使う画像をアップロードしてください。この画像は、グループのメインページや検索結果に表示されます。

en: Upload failed! Error was: %s
ja: アップロードに失敗しました。エラー: %s

en: Upload failed.
ja: アップロードに失敗しました。

en: Upload stopped.
ja: アップロードを中止しました。

[ctx: Uploader: Drop your file here - or - Select your File]
en: or
ja: または

en: Use Existing Installation
ja: 既存のインストールを使用

en: Use the tools below to manually recalculate these relationships.
ja: 手動でこれらのつながりを再計算するには、以下のツールを使ってください。

en: User Capabilities
ja: ユーザー権限

en: User Groups
ja: ユーザーグループ

en: User account has not yet been activated
ja: ユーザーアカウントがまだ有効化されていません

en: User ban removed successfully
ja: ユーザーのブロックを解除しました

en: User banned successfully
ja: ユーザーをブロックしました

en: User could not be marked as spammer.
ja: ユーザーをスパマーとして判定できません。

en: User could not be removed as spammer.
ja: ユーザーのスパマー判定を解除できません。

en: User demoted successfully
ja: ユーザーを降格しました

en: User last_activity data is no longer stored in usermeta. Use bp_get_user_last_activity() instead.
ja: ユーザーの last_activity データは usermeta に保存されなくなりました。代わりに bp_get_user_last_activity() を使ってください。

en: User last_activity data is no longer stored in usermeta. Use bp_update_user_last_activity() instead.
ja: ユーザーの last_activity データは usermeta に保存されなくなりました。代わりに bp_update_user_last_activity() を使ってください。

en: User marked as spammer. Spam users are visible only to site admins.
ja: ユーザーはスパマーとしてマークされています。スパムユーザーはサイト管理者にしか見えません。

en: User promoted successfully
ja: ユーザーを昇格させました

en: User registration is currently not allowed.
ja: 現在、ユーザー登録はできません

en: User removed as spammer.
ja: ユーザーをスパマーから外しました。

en: User removed from spam.
ja: ユーザーのスパム判定を解除しました。

en: User removed successfully
ja: ユーザーを削除しました

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username must be at least 4 characters
ja: ユーザー名は最低4文字必要です

en: Usernames can contain only letters, numbers, ., -, and @
ja: ユーザー名には半角英数字、. (コンマ)、- (ハイフン)、@のみを含められます。

en: Users
ja: ユーザー

en: Users with no member type
ja: メンバータイプがないユーザー

en: Using the search form, you can find pending accounts more easily. The Username and Email fields will be included in the search.
ja: 検索フォームを使うことで、承認待ちのアカウントをより簡単に見つけることができます。検索にはユーザー名とメールアドレス欄が含まれます。

en: Video error. Please upload a photo instead.
ja: 動画エラー。かわりに写真をアップロードしてください。

en: View
ja: 表示

en: View Activity
ja: アクティビティを表示

en: View Conversation
ja: 会話を表示

en: View Discussion
ja: ディスカッションを表示

en: View Message
ja: メッセージを見る

en: View Profile
ja: プロフィールを表示

en: View Thread / Permalink
ja: スレッドを表示 / パーマリンク

en: View all actions
ja: すべてのアクションを表示

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s active member | Viewing %1$s - %2$s of %3$s active members
ja[0]: %1$s - %2$s人目を表示中 (%3$s人のアクティブユーザー中)

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s group | Viewing %1$s - %2$s of %3$s groups
ja[0]: %1$s - %2$s個目を表示中 (%3$s個のグループ中)

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s invitation | Viewing %1$s - %2$s of %3$s invitations
ja[0]: %1$s - %2$s件目を表示中 (%3$s件の招待中)

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s item | Viewing %1$s - %2$s of %3$s items
ja[0]: %1$s - %2$s件目を表示中 (%3$s件の項目中)

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s member | Viewing %1$s - %2$s of %3$s members
ja[0]: %1$s - %2$s人目を表示中 (%3$s人のメンバー中)

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s member with friends | Viewing %1$s - %2$s of %3$s members with friends
ja[0]: %1$s - %2$s人目を表示中 (%3$s人の友達のいるメンバー中)

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s message | Viewing %1$s - %2$s of %3$s messages
ja[0]: %1$s - %2$s件目を表示中 (%3$s件のメッセージ中)

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s notification | Viewing %1$s - %2$s of %3$s notifications
ja[0]: %1$s - %2$s件目を表示中 (%3$s件の通知中)

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s online member | Viewing %1$s - %2$s of %3$s online members
ja[0]: %1$s - %2$s人目を表示中 (%3$s人のオンラインメンバー中)

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s post | Viewing %1$s - %2$s of %3$s posts
ja[0]: %1$s - %2$s件目を表示中 (%3$s件の投稿中)

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s request | Viewing %1$s - %2$s of %3$s requests
ja[0]: %1$s - %2$s件目を表示中 (%3$s件の申請中)

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s site | Viewing %1$s - %2$s of %3$s sites
ja[0]: %1$s - %2$s件目を表示中 (%3$s件のサイト中)

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s topic | Viewing %1$s - %2$s of %3$s topics
ja[0]: %1$s - %2$s件目を表示中 (%3$s件のトピック中)

en: Viewing 1 active member
ja: アクティブメンバー1人を表示中

en: Viewing 1 group
ja: グループ1件を表示中

en: Viewing 1 invitation
ja: 招待状1件を表示中

en: Viewing 1 item
ja: 項目1件を表示中

en: Viewing 1 member
ja: メンバー1件を表示中

en: Viewing 1 member with friends
ja: 友達のいるメンバー1人を表示中

en: Viewing 1 message
ja: メッセージ1件を表示中

en: Viewing 1 notification
ja: 通知1件を表示中

en: Viewing 1 online member
ja: オンラインのメンバー %1$s - %2$s を表示中 (全%3$s人中)

en: Viewing 1 post
ja: 投稿1件を表示中

en: Viewing 1 request
ja: リクエスト1件を表示中

en: Viewing 1 site
ja: サイト1件を表示中

en: Viewing 1 topic
ja: トピック1件を表示中

en: Viewing members of the type: %s
ja: %s タイプのメンバーを表示中

en: Visibility
ja: 表示範囲

[ctx: Visibility level setting]
en: All Members
ja: すべてのメンバー

[ctx: Visibility level setting]
en: Everyone
ja: 全員

[ctx: Visibility level setting]
en: My Friends
ja: 自分の友達

[ctx: Visibility level setting]
en: Only Me
ja: 自分のみ

en: Visit
ja: 表示

en: Visit Group
ja: グループを表示

en: Visit Site
ja: サイトを表示

en: WARNING: Deleting this group will completely remove ALL content associated with it. There is no way back, please be careful with this option.
ja: 警告: このグループを削除すると、関連するコンテンツが「すべて」取り除かれます。取り消しはできません。実行するには注意してください。

en: We're sorry, but we can't find the page that you're looking for. Perhaps searching will help.
ja: お探しのページは見つかりませんでした。検索が役に立つかもしれません。

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Welcome to BuddyPress
ja: BuddyPress へようこそ

en: Welcome to BuddyPress %s
ja: BuddyPress %s へようこそ

en: What&#8217;s New
ja: 新着情報

en: What's new in %s, %s?
ja: %s について何かありませんか ? %s さん。

en: What's new, %s?
ja: %s さん、どうしていますか ?

en: Which members of this group are allowed to invite others?
ja: このグループで他の人を招待できるメンバーは ?

en: Who can invite others to this group?
ja: このグループに他の人を招待できる人は ?

en: Who can see this field?
ja: このフィールドを表示できる人は ?

en: Who's Online
ja: オンライン

en: Why have all my BuddyPress menus disappeared?
ja: BuddyPress のメニューがすべて消えてしまったのはなぜですか。

[ctx: XProfile admin edit field]
en: Description
ja: 説明

[ctx: XProfile admin edit field]
en: Name
ja: 名称

en: Yahoo Messenger
ja: Yahoo メッセンジャー

en: Yes
ja: はい

en: Yes, I'd like to create a new site
ja: はい、新しいサイトを作りたいです。

en: Yes, send email
ja: はい、メールを送信します

en: You
ja: あなた

en: You already have a pending friendship request with this user
ja: このユーザーからの保留中の友達申請がすでにあります

en: You are about to activate the following account:
ja: 以下のアカウントを有効化しようとしています。

en: You are about to activate the following accounts:
ja: 以下のアカウントを有効化しようとしています。

en: You are about to delete the following account:
ja: 以下のアカウントを削除しようとしています:

en: You are about to delete the following accounts:
ja: 以下のアカウントを削除しようとしています。

en: You are about to delete the following groups:
ja: 以下のグループを削除しようとしています。

en: You are about to resend an activation email to the following account:
ja: 以下のアカウントに有効化メールを再送しようとしています。

en: You are about to resend an activation email to the following accounts:
ja: 以下のアカウントに有効化メールを再送しようとしています。

en: You are alone in this conversation.
ja: この会話に参加している他のユーザーはいません。

en: You are already friends with this user
ja: あなたはこのユーザーとすでに友達です。

en: You are browsing the archive for %1$s.
ja: 「%1$s」のアーカイブを表示中です。

en: You are not a member of any groups so you don't have any group forums you can post in. To start posting, first find a group that matches the topic subject you'd like to start. If this group does not exist, why not <a href='%s'>create a new group</a>? Once you have joined or created the group you can post your topic in that group's forum.
ja: あなたはどのグループにも参加していません。このため、投稿できるグループフォーラムはありません。投稿したいならば、自身の興味に合う目的をトピックに扱っているグループを探しましょう。そういうグループがなければ、<a href='%s'>新しいグループを作成</a>しましょう。どこかのグループに参加するか、新規にグループを作成すれば、そのグループのフォーラムでトピックを投稿できます。

en: You are not allowed to send or remove invites
ja: 招待を削除する権限がありません

en: You are not an admin of this group.
ja: このグループの管理者ではありません。

en: You are not yet friends with this user
ja: あなたはこのユーザーと友達ではありません

en: You are requesting to become a member of the group '%s'.
ja: グループ「%s」への参加申請を送信しています。

en: You can also moderate the activity from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the activity.
ja: この画面のステータスボックスを使ってアクティビティを承認したり、タイムスタンプを変更したりできます。

en: You can manage activities made on your site similar to the way you manage comments and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on activities using the on-hover action links or the Bulk Actions.
ja: サイト上のアクティビティをコメントやその他のコンテンツと同様に管理できます。この画面は他の管理画面と同じようにカスタマイズでき、アクティビティにマウスオーバーして編集したり、一括操作を利用できます。

en: You can manage groups much like you can manage comments and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on groups by using the on-hover action links or the Bulk Actions.
ja: コメントやその他のコンテンツを管理するのと同じ方法でグループを管理できます。この画面は、他の管理画面と同じ方法でカスタマイズ可能で、ホバーアクションリンクまたは一括操作でグループを操作できます。

en: You can reorder the list of your pending accounts by clicking on the Username, Email or Registered column headers.
ja: ユーザー名、メールアドレス、または「登録日」カラムヘッダーをクリックして承認待ちのアカウント一覧を並び替えることができます。

en: You cannot edit the requested user.
ja: 指定したユーザーは編集できません。

en: You cannot remove all administrators from a group.
ja: グループ管理者を削除することはできません。

en: You do not have access to this activity.
ja: このアクティビティを見ることはできません。

en: You do not have access to this content.
ja: このコンテンツへアクセスする権限がありません。

en: You do not have access to this group.
ja: このグループにアクセスする権限がありません。

en: You do not have access to this page.
ja: このページへアクセスする権限がありません。

en: You edit activities made on your site similar to the way you edit a comment. This is useful if you need to change which page the activity links to, or when you notice that the author has made a typographical error.
ja: サイト上のアクティビティをコメントを編集するように編集できます。アクティビティのリンク先を変更したり、誤字脱字を発見したりした際に便利です。

en: You have %1$d new mentions
ja: %1$d件の未読メンションがあります

en: You have %d new group invitations
ja: %d通のグループ招待状があります。

en: You have %d new messages
ja: %d通の新着メッセージがあります。

en: You have %d pending friendship requests
ja: 保留中の友達申請が%d件あります

en: You have %s new private message | You have %s new private messages
ja[0]: %s通の新規プライベートメッセージ

en: You have a friendship request from %s
ja: %s さんからの友達申請があります

en: You have a pending friendship request with this user
ja: このユーザーからの友達申請が保留中になっています

en: You have an invitation to the group: %s
ja: あなたは次のグループに招待されています: %s

en: You have attempted to queue too many files.
ja: キューに入れたファイルが多すぎます。

en: You have been banned from this group.
ja: あなたはこのグループへのアクセスを禁止されています。

en: You have no groups.
ja: グループがありません。

en: You have no notifications.
ja: 現在通知がありません。

en: You have no outstanding group invites.
ja: 保留中のグループへの招待はありません。

en: You have no pending friendship requests.
ja: 保留中の友達申請はありません。

en: You have no unread notifications.
ja: 現在未読の通知はありません。

en: You have selected an image that is smaller than recommended. For best results, upload a picture larger than %d x %d pixels.
ja: 推奨サイズよりも小さい画像が選択されました。最適な表示のためには、%d x %dピクセルよりも大きい画像をアップロードしてください。

en: You have successfully created your account! Please log in using the username and password you have just created.
ja: アカウントの作成ができました。今作ったユーザー名とパスワードでログインしてください。

en: You have successfully created your account! To begin using this site you will need to activate your account via the email we have just sent to your address.
ja: アカウントを作成しました。このサイトを使い始めるには、送信されたメールからアカウントを有効化する必要があります。

en: You have successfully dismissed your pending email change.
ja: 未承認のメールアドレス変更を却下しました。

en: You have successfully verified your new email address.
ja: 新しいメールアドレスが認証されました。

en: You haven't added any friend connections yet.
ja: まだ交友関係がありません。

en: You joined the group!
ja: グループに加わりました !

en: You may not register a member type with this name.
ja: この名称のメンバータイプは登録できません。

en: You may only upload 1 file.
ja: ファイルのアップロードは1つまでです。

en: You must accept your pending invitation before you can access this private group.
ja: このプライベートグループにアクセスするには保留中の招待状を承認する必要があります。

en: You must be <a href="%1$s">logged in</a> to post a comment.
ja: コメントを投稿するには<a href="%1$s">ログイン</a>してください。

en: You must log in to access the page you requested.
ja: ページにアクセスするにはログインしてください。

en: You successfully left the group.
ja: グループを脱退しました

en: You were promoted to a mod in %d groups
ja: あなたは%d個のグループでモデレーターに昇格しました

en: You were promoted to a mod in the group "%s"
ja: グループ「%s」のモデレーターに昇格しました

en: You were promoted to an admin in %d groups
ja: あなたは%d個のグループにおいて管理者に昇格しました

en: You were promoted to an admin in the group "%s"
ja: 「%s」グループの管理者に昇格しました

en: You will auto join this group when you reply to this topic.
ja: このトピックに返信すると自動的に参加することになります。

en: You will auto join this group when you start a new topic.
ja: 新しいトピックを始める際、自動的に参加する。

en: You've decided to set up a new installation of bbPress for forum management in BuddyPress. This is very simple and is usually just a one click
    				process. When you're ready, hit the link below.
ja: BuddyPress 内のフォーラム管理用に bbPress を新規インストールします。この作業はとても簡単で、ワンクリックで実行できます。準備ができたら以下のリンクをクリックしてください。

en: Your Profile Photo
ja: プロフィール写真

en: Your account is now active!
ja: アカウント登録が完了しました !

en: Your account was activated successfully! You can now <a href="%s">log in</a> with the username and password you provided when you signed up.
ja: アカウントを有効化しました。登録時に指定したユーザー名とパスワードで<a href="%s">ログイン</a>できます。

en: Your account was activated successfully! Your account details have been sent to you in a separate email.
ja: アカウントが有効化されました ! アカウントの詳細は別のメールで送られてきます。

en: Your address will be
ja: あなたのアドレスは次の通りです:

en: Your avatar will be used on your profile and throughout the site. If there is a <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> associated with your account email we will use that, or you can upload an image from your computer.
ja: あなたのアバターは自分のプロフィールページとこのサイト全体で使用されます。<a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> にあなたのメールアドレスで登録されたアバターがあればそのアバターを使用します。もしくは、ご自分のコンピュータから画像をアップロードすることもできます。

en: Your avatar will be used on your profile and throughout the site. To change your avatar, please create an account with <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> using the same email address as you used to register with this site.
ja: あなたのアバターは自分のプロフィールページとこのサイト全体で使用されます。アバターを変更するには、このサイトの登録時に使用したメールアドレスで <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> のアカウントを作成してください。

en: Your browser does not support this feature.
ja: お使いのブラウザはカメラをサポートしていません

en: Your browser is not supported. Please upload a photo instead.
ja: お使いのブラウザはサポートされていません。代わりに写真をアップロードしてください。

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: あなたのコメントは承認待ちです。

en: Your cover image was deleted successfully!
ja: カバー画像は正常に削除されました。

en: Your current password is invalid.
ja: 現在のパスワードは無効です。

en: Your membership request was sent to the group administrator successfully. You will be notified when the group administrator responds to your request.
ja: メンバーへの参加申請をグループ管理者に送信しました。グループ管理者が回答すると通知されます。

en: Your message was not sent. Please enter a subject line.
ja: メッセージは送信されませんでした。件名を入力してください。

en: Your message was not sent. Please enter some content.
ja: メッセージは送信されませんでした。本文を記入してください。

en: Your message was not sent. Please use a valid sender.
ja: メッセージを送信できませんでした。正しい宛名を入力してください。

en: Your new cover image was uploaded successfully.
ja: 新しいカバー画像がアップロードされました。

en: Your new profile photo was uploaded successfully.
ja: 新しいプロフィール写真のアップロードに成功しました。

en: Your notification settings have been saved.
ja: 通知設定を保存しました。

en: Your profile has unsaved changes. If you leave the page, the changes will be lost.
ja: プロフィールに保存されていな変更があります。このページから移動すると、変更がすべて失われます。

en: Your profile photo is ready. Click on the "Save" button to use this photo.
ja: プロフィール画像の準備ができました。「保存」ボタンをクリックすると、この写真を使用します。

en: Your profile photo was deleted successfully!
ja: プロフィール写真を削除しました。

en: Your profile photo will be used on your profile and throughout the site. If there is a <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> associated with your account email we will use that, or you can upload an image from your computer.
ja: プロフィール写真はプロフィール画面やサイト内で使用されます。アカウントのメールアドレスに関連付けられた <a href="http://ja.gravatar.com">Gravatar</a> があればその写真が使われますが、パソコンから画像をアップロードすることもできます。

en: Your profile photo will be used on your profile and throughout the site. To change your profile photo, please create an account with <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> using the same email address as you used to register with this site.
ja: プロフィール写真はプロフィール画面やサイト全体で使用されます。プロフィール写真を変更するには、このサイトに登録する際に使用したものと同じメールアドレスを使用して <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> でアカウントを作成してください。

en: Your profile settings have been saved.
ja: プロフィール設定を保存しました。

en: Your reply was posted successfully
ja: 返信を投稿しました

en: Your reply was sent successfully
ja: 返信を送信しました

en: Your settings have been saved.
ja: 設定を保存しました。

en: [Read more]
ja: [ 続きを読む ]

en: [{{{site.name}}}] Activate your account
ja: [{{{site.name}}}] アカウントを有効化

en: [{{{site.name}}}] Group details updated
ja: [{{{site.name}}}] グループの詳細を更新

en: [{{{site.name}}}] Membership request for group "{{group.name}}" accepted
ja: [{{{site.name}}}] グループ「{{group.name}}」への参加申請を承認しました

en: [{{{site.name}}}] Membership request for group "{{group.name}}" rejected
ja: [{{{site.name}}}] グループ「{{group.name}}」への参加申請は承認されませんでした

en: [{{{site.name}}}] Membership request for group: {{group.name}}
ja: [{{{site.name}}}] グループ「{{group.name}}」への参加申請

en: [{{{site.name}}}] New friendship request from {{initiator.name}}
ja: [{{{site.name}}}] {{initiator.name}} さんからの新規友達申請

en: [{{{site.name}}}] New message from {{sender.name}}
ja: [{{{site.name}}}] {{sender.name}} さんからの新規メッセージ

en: [{{{site.name}}}] Verify your new email address
ja: [{{{site.name}}}] 新しいメールアドレスを確認してください

en: [{{{site.name}}}] You have an invitation to the group: "{{group.name}}"
ja: [{{{site.name}}}] グループ「{{group.name}}」に招待されました

en: [{{{site.name}}}] You have been promoted in the group: "{{group.name}}"
ja: [{{{site.name}}}] グループ「{{group.name}}」で昇格しました

en: [{{{site.name}}}] {{friend.name}} accepted your friendship request
ja: [{{{site.name}}}] {{friend.name}} さんがあなたの友達申請を承認しました

en: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} mentioned you in a status update
ja: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} さんが

en: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} mentioned you in an update
ja: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} さんが近況であなたについて話しました

en: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} replied to one of your comments
ja: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} さんがコメントに返信しました

en: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} replied to one of your updates
ja: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} さんがあなたの近況に返信しました

en: a moderator
ja: モデレーター

en: a user
ja: ユーザー

en: active %s
ja: アクティブ: %s

[ctx: activity admin edit screen]
en: Author ID
ja: 投稿者 ID

[ctx: activity admin edit screen]
en: Link
ja: リンク

[ctx: activity admin edit screen]
en: Primary Item/Secondary Item
ja: 主項目/副項目

[ctx: activity admin edit screen]
en: Status
ja: ステータス

[ctx: activity admin edit screen]
en: Type
ja: タイプ

en: an administrator
ja: 管理者

en: bbPress Configuration
ja: bbPress 設定

en: bbPress files were not found. To install the forums component you must download a copy of bbPress and make sure it is in the folder: "%s"
ja: bbPress ファイルが見つかりませんでした。フォーラムをインストールするには bbPress をダウンロードし、"%s" フォルダに配置する必要があります。

en: bbPress is a brand-new forum plugin from one of the lead developers of BuddyPress.
ja: bbPress は、BuddyPress のリード開発者の一人が手がけた新しいフォーラムプラグインです。

en: blogname
ja: ブログ名

[ctx: buddypress tools intro]
en: Use the %s to repair these relationships.
ja: これらのつながりを修復するためには %s を使ってください。

en: comments
ja: コメント

[ctx: component directory title]
en: Directory
ja: ディレクトリ

[ctx: component directory title]
en: Groups
ja: グループ

[ctx: component directory title]
en: Members
ja: メンバー

[ctx: component directory title]
en: Site-Wide Activity
ja: サイト全体のアクティビティ

[ctx: component directory title]
en: Sites
ja: サイト

[ctx: cover image types separator]
en: ,
ja: 、

en: created %s
ja: %sを作成しました。

[ctx: customizer menu section title]
en: BuddyPress (logged-in)
ja: BuddyPress (ログイン済み)

[ctx: customizer menu section title]
en: BuddyPress (logged-out)
ja: BuddyPress (ログアウト済み)

[ctx: customizer menu type label]
en: Custom Link
ja: カスタムリンク

en: domain.
ja: ブログ名

[ctx: email]
en: Body
ja: 本文

[ctx: email]
en: Footer
ja: フッター

[ctx: email]
en: Header
ja: ヘッダー

[ctx: email]
en: unsubscribe
ja: 購読を停止

[ctx: email menu label]
en: Customize
ja: カスタマイズ

[ctx: email post type description]
en: BuddyPress emails
ja: BuddyPress メール

[ctx: email post type label]
en: Add New
ja: 新規追加

[ctx: email post type label]
en: Add a New Email
ja: 新規メールを追加

[ctx: email post type label]
en: All Emails
ja: メール一覧

[ctx: email post type label]
en: BuddyPress Emails
ja: BuddyPress メール

[ctx: email post type label]
en: Edit Email
ja: メールを編集

[ctx: email post type label]
en: Email list
ja: メールリスト

[ctx: email post type label]
en: Email list navigation
ja: メールリストナビゲーション

[ctx: email post type label]
en: Filter email list
ja: メールリストの絞り込み

[ctx: email post type label]
en: New Email
ja: 新規メール

[ctx: email post type label]
en: No emails found
ja: メールが見つかりません

[ctx: email post type label]
en: No emails found in Trash
ja: ゴミ箱にメールが見つかりません

[ctx: email post type label]
en: Search Emails
ja: メール検索

[ctx: email post type label]
en: Uploaded to this email
ja: このメールにアップロードしました

[ctx: email post type label]
en: View Email
ja: メールを表示

[ctx: email post type name]
en: Emails
ja: メール

[ctx: email post type singular name]
en: Email
ja: メール

[ctx: email type taxonomy description]
en: BuddyPress email types
ja: BuddyPress メールタイプ

[ctx: email type taxonomy label]
en: All Email Situations
ja: メールシチュエーション一覧

[ctx: email type taxonomy label]
en: Edit Email Situations
ja: メールシチュエーションを編集

[ctx: email type taxonomy label]
en: Email list
ja: メールリスト

[ctx: email type taxonomy label]
en: Email list navigation
ja: メールリストナビゲーション

[ctx: email type taxonomy label]
en: New Email Situation
ja: 新規メールシチュエーション

[ctx: email type taxonomy label]
en: New email situation name
ja: 新規メールシチュエーション名

[ctx: email type taxonomy label]
en: No email situations
ja: メールのシチュエーションがありません

[ctx: email type taxonomy label]
en: No email situations found.
ja: メールのシチュエーションが見つかりません。

[ctx: email type taxonomy label]
en: Popular Email Situation
ja: 人気のメールシチュエーション

[ctx: email type taxonomy label]
en: Search Emails
ja: メール検索

[ctx: email type taxonomy label]
en: Situations
ja: シチュエーション

[ctx: email type taxonomy label]
en: Update Email Situation
ja: メールシチュエーションを更新

[ctx: email type taxonomy label]
en: View Email Situation
ja: メールシチュエーションを表示

[ctx: email type taxonomy name]
en: Situation
ja: シチュエーション

[ctx: email type taxonomy singular name]
en: Email
ja: メール

en: field
ja: 欄

[ctx: group admin edit screen]
en: Add New Members
ja: 新しいメンバーを追加

[ctx: group admin edit screen]
en: Manage Members
ja: メンバー管理

[ctx: group admin edit screen]
en: Save
ja: 保存

[ctx: group admin edit screen]
en: Settings
ja: 設定

[ctx: group settings on notification settings page]
en: A member invites you to join a group
ja: メンバーの方があなたを新しいグループに招待しています。

[ctx: group settings on notification settings page]
en: A member requests to join a private group for which you are an admin
ja: 新しいメンバーが、あなたが管理しているプライベートグループへ参加する許可を求めています。

[ctx: group settings on notification settings page]
en: Group information is updated
ja: グループの情報を更新しました。

[ctx: group settings on notification settings page]
en: You are promoted to a group administrator or moderator
ja: あなたはこのグループの管理人またはモデレーターに昇格しました。

en: in %1$s
ja: (%1$s フォーラム)

en: joined %s
ja: %s参加しました。

[ctx: member type URL base]
en: type
ja: タイプ

[ctx: members user-admin edit screen]
en: %s's Stats
ja: %s の統計

[ctx: members user-admin edit screen]
en: Member Type
ja: メンバーのタイプ

[ctx: members user-admin edit screen]
en: Status
ja: ステータス

en: not yet active
ja: 活発ではありません

en: option
ja: オプション

en: or press esc to cancel.
ja: または、ESC キーを押してキャンセル

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: すべて <span class="count">(%s)</span>

[ctx: recipient salutation]
en: Hi %s,
ja: %s さん、こんにちは。

en: requested %s
ja: %s を申請しました

en: right now
ja: 今

[ctx: screen heading]
en: BuddyPress Emails
ja: BuddyPress メール

[ctx: screen heading]
en: Emails
ja: メール

[ctx: search form]
en: Blogs
ja: ブログ

[ctx: search form]
en: Forums
ja: フォーラム

[ctx: search form]
en: Groups
ja: グループ

[ctx: search form]
en: Members
ja: メンバー

[ctx: search form]
en: Posts
ja: 投稿

[ctx: search form]
en: Search these:
ja: 以下を検索:

[ctx: signup deleted]
en: %s sign-up successfully deleted! | %s sign-ups successfully deleted!
ja[0]: %s件のアカウント登録を削除しました。

[ctx: signup notdeleted]
en: %s sign-up was not deleted. | %s sign-ups were not deleted.
ja[0]: %s件のアカウント登録削除に失敗しました。

[ctx: signup notsent]
en: %s account was not activated. | %s accounts were not activated.
ja[0]: %s件のアカウントが有効化されませんでした。

[ctx: signup notsent]
en: %s activation email was not sent. | %s activation emails were not sent.
ja[0]: %s件の有効化メール送信に失敗しました。

[ctx: signup resent]
en: %s account successfully activated!  | %s accounts successfully activated!
ja[0]: %s件のアカウントを有効化しました。

[ctx: signup resent]
en: %s activation email successfully sent!  | %s activation emails successfully sent!
ja[0]: %s件の有効化メールを送信しました。

[ctx: signup users]
en: Pending %s
ja: 未確定 %s

en: sometime
ja: 時々

en: the sign-up has already been activated.
ja: ご指定のアカウント登録はすでに有効化済みです。

[ctx: user]
en: Add Existing
ja: 既存のユーザーを追加

[ctx: user]
en: Add New
ja: 新規追加

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Friends
ja: (BuddyPress) 友達

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Groups
ja: (BuddyPress) グループ

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Members
ja: (BuddyPress) メンバー

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Recent Networkwide Posts
ja: (BuddyPress) ネットワーク全体の最近の投稿

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Recently Active Members
ja: (BuddyPress) 最近の登録メンバー

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Who's Online
ja: (BuddyPress) オンライン状況

[ctx: xProfile admin page title]
en: Profile Fields
ja: プロフィール欄

[ctx: xprofile field type]
en: Checkboxes
ja: チェックボックス

[ctx: xprofile field type]
en: Date Selector
ja: 日付選択欄

[ctx: xprofile field type]
en: Drop Down Select Box
ja: ドロップダウン選択ボックス

[ctx: xprofile field type]
en: Multi Select Box
ja: 複数選択ボックス

[ctx: xprofile field type]
en: Multi-line Text Area
ja: 複数行テキストエリア

[ctx: xprofile field type]
en: Number
ja: 数字

[ctx: xprofile field type]
en: Radio Buttons
ja: ラジオボタン

[ctx: xprofile field type]
en: Text Box
ja: テキストボックス

[ctx: xprofile field type category]
en: Multi Fields
ja: 複数フィールド

[ctx: xprofile field type category]
en: Other
ja: その他

[ctx: xprofile field type category]
en: Single Fields
ja: 単一フィールド

[ctx: xprofile user-admin edit screen]
en: Profile Photo
ja: プロフィール写真

[ctx: xprofile user-admin edit screen]
en: User marked as a spammer
ja: ユーザーはスパマーとしてマークされています
